За 3 месеца - 90 хил. предписания за неспазена карантина
203 учители са загубили битката с КОВИД-19 от началото на пандемията
/ брой: 16
През последните 3 месеца на 2021 г. здравните инспектори в страната са извършили 129 216 проверки на хора, които са под карантина заради КОВИД-19. Съставени са 89 333 предписания и 60 акта за неспазване на карантина, сочат данни на здравното министерство, предоставени на БНТ. Според Закона за здравето, ако контактно лице откаже или не изпълнява задължителната карантина, подлежи на глоба до 5 хил. лв.
Възможно затишие на КОВИД-19 през лятото прогнозира проф. Тодор Кантарджиев. Той припомни, че тенденцията при новия вариант Омикрон е да заразява много хора, но малък процент от тях стигат до болнично лечение. Професорът предупреди, че неваксинирани и хора, които досега не са срещали нито един от вариантите на вируса на КОВИД-19, са поставени пред много голяма опасност да попаднат в болница, когато заболеят. По думите му 68% от интензивните легла в софийските болници са заети от заразени с коронавирус.
В неделния ден над 21% от направените лабораторни изследвания за КОВИД-19 са били положителни, а 100% от починалите 28 души не са били ваксинирани.
От началото на пандемията КОВИД-19 е покосил 203 учители, съобщава "Сега", позовавайки се на МОН. Само от 1 октомври м.г. до 5 януари 2022 г. битката с коронавирусната инфекция са загубили 60 педагози.
Постепенно се увеличават ваксинираните учители и по-големи ученици. На 11 ноември ваксинирани са били 43% от учителите в страната, а към днешна дата процентът им е 48,16. В средата на ноември м.г. със завършен ваксинационен цикъл са били 6% от учащите над 12 г., а вече са 9%.
В потвърждение на заключенията на здравни експерти от България и други страни, и у нас се увеличава заболяемостта сред подрастващите. Положителните случаи сред учениците само за седмица са се удвоили и вече са 1348, като най-много са заразените сред учениците от V-VII клас. Ръстът при заразените учители е троен и към края на миналата седмица са 366. Тревожна е картината в Благоевград, където под карантина са над 8% от учителите, а за учениците има и вечерен час. В Бургас 5% от учащите са под карантина. От началото на 2022 г. от МОН са издадени 271 разрешения за преминаване в обучение в електронна среда на паралелки или цели училища.
От здравното министерство напомниха, че Кодексът за социалноосигуряване предвижда, че родителите на деца, върнати от детска градина или ясла заради карантина, имат право на болничен лист.