09 Октомври 2024сряда07:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЮНЕСКО обяви соколарството за... нематериално културно наследство

/ брой: 268

автор:Дума

visibility 1495

Васил Владов

ЮНЕСКО призна соколарството за традиционен ловен метод и го включи в своя списък на постиженията на човечеството, достойни за съхранение и предаване на поколенията. На специална церемония в столицата на Кения - Найроби, в присъствието на генералния директор на ЮНЕСКО - Ирина Бокова, соколарството бе признато за нематериално културно наследство. "Още преди времето на пирамидите соколарството е било разпространено като ловен метод. Бащи предавали уменията на децата си близо 200 поколения, пренасяйки това изкуство и традиция до наши дни", бе изтъкнато по време на срещата.

Това е най-мащабната номинация в историята на ЮНЕСКО. Предложението бе представено от 11 държави: Белгия, Чехия, Франция, Корея, Монголия, Мароко, Катар, Саудитска Арабия, Испания, Сирия и ОАЕ. Ръководството на проекта бе поверено на властите на Абу Даби, които в продължение на няколко години координираха данните между страните и представителите на соколарските гилдии и държавните администрации. Официалните представители на ЮНЕСКО потвърдиха, че проектът за признаване на соколарството е бил "изключителен пример за взаимодействие между нациите".

За соколарите от цял свят решението е сред най-важните от последните години. Включвайки лова със соколи в списъка на световното нематериално културно наследство, ЮНЕСКО категорично защити соколарството като традиция, спорт, изкуство и даде надежда на много страни като България, в които ловът със соколи все още е забранен, че скоро техните правителства ще преосмислят политиката си и ще разрешат упражняването на този красив вид занимание.

 

"Топлофикация София" е единствената губеща топлофикация в света

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 191

Властта спешно отпусна пари за земеделци и животновъди

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 191

У нас можело да се съхранява отработеното ядрено гориво до 2032 г.

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 191

Българите най-често изолират дома си, за да пестят ток

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 191

Салвини обвини ЕК в "екотероризъм"

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 191

Социалистите в Гърция избират нов лидер

автор:Дума

visibility 698

/ брой: 191

"Хизбула": Няма място за Израел в региона

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 191

Накратко

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 191

Кървава годишнина

автор:Юри Михалков

visibility 726

/ брой: 191

Контрол

автор:Барбара Пейчинова

visibility 898

/ брой: 191

50 нюанса тъпо

visibility 718

/ брой: 191

Млада вълна срещу обичайните заподозрени в 23 МИР

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ