20 Февруари 2026петък16:13 ч.

Снимка Личен архив на автора

Юлиян Табаков: Битието е едно. Това, че го наричаме различно, не го променя

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 1079

Юлиян Табаков - визуален артист, който работи в областта на сценографията и съвременното концептуално изкуство, идва във Варна със своя проект "Genesis", включващ творби от последните седем години. В морския град изложбата ще се разположи на третия етаж на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" от 9 август до 9 септември, научи ДУМА от Нина Локмаджиева. Откриването е на 9 август от 18 ч.

"Genesis" е заглавие на проект, обземащ  отделни части от различни творчески проекти на художника. Ще видим произведения от едноименната серия, триизмерни обекти, пространствената инсталация "За спасителите и спасените" (2023), както и експерименталното видео - късометражен филм "Вакуум" (2022).

За проекта "Genesis" изкуствоведката Мария Василева пише: "Изсъхналото дърво е родило ябълка. Невъзможността е превърната в избор. Това е капка цвят и най-оптимистичният образ в мрачната вселена на Юлиян Табаков. В нея желанията надскачат даденостите на битието, оглозгват го до кокал и го захвърлят мършаво и празно. Лишаването от земната опора изпразва и нас самите от съдържание. Собствената незадоволеност и безсилие избухват в нараняване на близкия свят - немощна компенсация на личната празнота. Страхът се изражда в агресия, а унищожението върви в двете посоки. Как да сътворим живот, когато не харесваме самите себе си?"

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ