05 Юни 2025четвъртък12:33 ч.

Йотова: Недопустимо е страни като България да бъдат превръщани в санитарен пояс за бежанци

Евродепутатът социалист настоява за специален статут на страната ни и облекчения при квотите за разпределение на търсещите убежище

автор:Дума

visibility 5138

"Идеята на някои европейски лидери за създаване на т.нар. "центрове за административно задържане на мигранти" в страни от външната граница на ЕС е безумна", заяви българският евродепутат Илияна Йотова в пленарна зала на Европейския парламент. Тя добави, че е недопустимо страни като нашата да бъдат превръщани в санитарен пояс за бежанци. "Това не само че не решава проблемите, а ще ги задълбочи още повече", подчерта Йотова. В изказването си тя заяви, че подходът трябва да бъде напълно различен - държавите от външната граница на ЕС трябва да бъдат облекчени и да се ползват с особен статут при разпределението на бежанците, защото и без това на тяхна територия вече пребивават няколко хиляди. Острата дискусия се разви в пленарната зала на ЕП между българския евродепутат и представител на крайнодясната британска популистка партия на Найджъл Фараж, известна с радикалната си политика спрямо миграцията. ЕП обсъди предложението на парламентарната комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи за преместване на бежанци от Италия и Гърция в останалите държави членки на ЕС. Един от авторите на това предложение е и зам.-председателят на парламентарната комисия Илияна Йотова. "В последните дни много се коментира какъв брой мигранти да приеме всяка държава членка. Каквато и цифра да се определи обаче, ще бъде без значение, ако не изработим постоянен и задължителен механизъм за преместване на бежанци. Всички сме свидетели, че т.нар. Дъблински регламент се провали и на практика вече не се прилага", каза Илияна Йотова. Тя напомни, че редица държави членки са спрели да регистрират мигрантите, защото им липсват средства и ресурси. Днес Европейската комисия обяви нови мерки и увеличен брой на мигрантите, които ще бъдат преместени. "Имаме огромна нужда т.нар. "горещи точки" да заработят не само в Италия и Гърция, но във всички държави членки от външната граница на ЕС", каза още българският евродепутат и подчерта, че в тези "горещи точки" националните власти ще бъдат подпомагани от Европейската агенция по бежанците (ЕАSО) и Фронтекс. "Така по-бързо и по-сигурно ще може да се разграничи кой е просто икономически мигрант и кой наистина бяга от война", поясни Йотова. В заключение тя заяви, че всички тези мерки няма да имат съществени резултати, ако Европа не се намеси активно при разрешаването на конфликтите в държавите, от които идват мигрантите и бежанците.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ