24 Ноември 2024неделя20:01 ч.

Местни избори 2023

Д-р Недялка Петкова-Влахова:

Ямбол може да стане привлекателен за младите

Имаме план за решаване на кадровата криза, казва кандидатът за кмет на общината от "БСП за България"

/ брой: 204

visibility 926

Интервю на Александър Симов, БСТВ


Д-р Недялка Петкова-Влахова е семеен лекар в Ямбол с над 25 години опит. Завършила е Медицинския факултет на Тракийски университет- Стара Загора през 1994 г. Своята специалност "Обща медицина" придобива през 2007 г. Завършва следдипломно обучение по Здравен мениджмънт през 2007 г. Член е на Българския лекарски съюз, има участие в многобройни национални конгреси и семинари по специалността.


"Има критична маса от граждани за промяна в управлението на града и тя не е малка"



- Г-жо Влахова, каква е вашата "диагноза" за състоянието на Ямбол? Нека припомним, че градът беше една екзотика на предишните избори, тъй като кмет стана човек, издигнат от местна коалиция "Пряка демокрация", т.е. местен играч, не някакъв партиен фактор. Как упрявляваше той през тези 4 години?
- След тези 4 години Ямбол има една добра централна част, с много добра архитектура, която е започната от предния кмет. Довършени са негови проекти, реализирана е тази част, някои от основните пътни артерии и 3 кръгови кръстовища. Останалата част и кварталите са в окаяно състояние. Ние сме минали през всички квартали, хората са си споделили проблемите. Нито пътните връзки са добри, пътищата, тротоарите, местата, където могат да отседнат. Тук-там има детски площадки. Това е всичко, свръшено за 4 години.
Няма инвестиции, няма работни места за младите хора, те напускат града...
- След като сте видяла тези проблеми, какви са вашите идеи, как предлагате да бъдат разрешени?
- Моите идеи, на екипа от общинския съвет и на "Коалиция за България", които са ме издигнали и подкрепили като тяхна кандидатура, е да направим възможни инвестиционните проекти в Ямбол така, че да има работни места, да се връщат млади хора в града и той да живее.
- Забелязвам, че и тук има същия проблем, като в други населени места, независимо, че кметът не е от ГЕРБ - изливане на средства за развитие на центъра и така градът става на две скорости. Има ли разрешаване този проблем?
- Има решение с едно добро планиране, така че всички части на града да бъдат обхванати от ремонтните дейности, не е нужно всичко да се съсредоточава в центъра. Разбира се, за един управляващ това е плюс, тъй като всеки отива там. Но не бива да е така. Хората, които живеят в крайните квартали също са граждани на Ямбол, също плащат данъци и трябва да живеят в една добра среда.
- Остава една седмица до изборите, кажете как протича вашата кампания, какво споделят хората с вас? Има ли проблеми на хората от Ямбол, за които общината е сляпа?
- Големият проблем на хората е инфраструктурата. От друга страна, транспортът на града е в окаяно състояние. Беше променена транспортната схема, но няма никаква информация за гражданите колко време да стоят и да чакат на една спирка, което им създава сериозни неудобства.
Минахме и по клубовете за възрастни хора. Те не са поглеждани от години. Със собствени средства си ги поддържат, а това са места, където те осъществяват социален контакт.
Детските градини и ясли също са забравени. Там не са правени ремонти с години. Няма изградени за децата съвременни условия да играят и да се развиват.
- Поставяте сериозни проблеми. Видях едно социологическо проучване, което показва една промяна в разбиранията на избирателите - че преди години те са гледали повече инфрактруктурни неща, сега все повече на преден план излизат въпросите за социалната политика, на отношението към качеството на живота им и за грижата от страна на общината. Какво предлагате в това отношение? Къде другаде освен детските градини и училищата, може да се наблегне като работа?
- Ами здравеопазването, от което съм част и аз. Една болница, което дълги години се строи, тя стана вече историческа и която ние дължим на града, защото голям град без болница е нещо немислимо. Надяваме се, че тази сага със строежа й ще приключи. Това, което е необходимо като финансов ресурс за завършване на сградата, е налично в интерес на истината. Фирмата е сериозна и съм убедена, че ще я завърши. Тук обаче ще имаме задача да се справим и с човешкия ресурс. Имаме план за това, лично аз имам познати лекари, които са ямболии, готови да се върнат при едни по-добри условия на работа.
- Има ли роля общината при осигуряването на тези условия в здравеопазването? Питам ви, защото от разговорите ми с различни кандидати, забелязвам, че се търсят различни начини за решаване на въпроса с кадровата криза - да отделят пари за стипендии, общински жилища и т.н., само и само да задържат лекарите.
- Да, такива стимули също са залегнали в нашата програма на "БСП за България" за колегите, които искат да се върнат, да специализират, стипендии и за млади жени, които искат да станат медсестри...
- А защо според вас се стигна до тази криза по принцип, на централно ниво ли е проблемът? Виждаме, че има частни болници, които тънат в ресурси и общински болници, които постоянно задлъжняват и не могат да поемат дъх.
- Има два аспекта според мен този проблем. Единият е, че в държавната и общинска болница се лекуват тежко болните пациенти, в частните се избират пациентите, изключвам тук специализираните клиники, които осигуряват много добра здравна помощ. Лекуването на тежко болни изчерпва повече ресурс и остава малко за инвестиции, заплати, мениджмънтът също не е добър.
- Ямбол беше град, където се стичаха хора, процъфтяваше. Какво се обърка последните години, има ли икономически живот в него и могат ли кметът и общината да бъдат фактор за развитието му?
- Могат, разбира се. Ямбол има много общински имоти, които могат да бъдат приведени в добър вид, за да се предложат на инвеститори. В нашата програма освен това има залегнали мерки и действия за развитие на малкия, семейния бизнес, на средния бизнес с неголеми такси за заплащане на общината. В момента те са високи, но има механизми за облекчаване, така че тези бизнеси да са стимулирани и градът да се развива.
В момента имаме млади хора с деца, които се връщат, заради чистотата на града и спокойствието.
- Това е тенденция, доста млади хора започнаха да избират спокойствието на по-малките градове и да изоставят вечната лудница в големите. Въпросът е как те да бъдат задържани, могат ли да разчитат на някаква предвидимост за това в Ямбол? Какво трябва да се направи?
- По-лесната част е един млад човек да бъде привлечен, по-трудно е да бъде задържат. За да стане това, той трябва да харесва своята работа, заплатата и условията, в които живее. Общината може да направи ммного за това.
- А какво е състоянието на зелените площи в града?
- Паркът на Ямбол смятам, че се поддържа добре, но в междублоковите пространства и кварталите не е така. Там няма поддръжка.
- От това, което казвате, можем ли да очертаем принципна разлика между лявата и дясната политика в местната власт?
- Винаги има разлика и то голяма. Лявата политика е да сложим край на корупцията в обществените поръчки, разрешителните режими, спазването на законноста. Смятам, че БСП е единствената партия, която показва активна, непримирима позиция в отстояването на законността и спазването на правилата.
- А имат ли гражданите на Ямбол усещане, че в общината има някакви корупционни модели и зависимости и мрежи?
- Гражданите винаги имат много добър усет, независимо дали го споделят или не.
- Забелязва се една умора и апатия у хората след 3 години на постоянни избори. Какъв е вашият отговор на тези хора, които са обезверени в политическия процес, че той може да донесе някаква промяна към по-добро.
- Хората са много лъгани. Особено с последните парламентарни избори. Нормално е да има апатия, но смятам, че точно хората са тези, които трябва да свирят мача. Въпреки умората, считам, че гражданите са тези, които трябва да излязат и да гласуват. Има критична маса за промяна и тя не е малка.
Затова - гласувайте с номер 1 за "БСП за България", за да имате един красив и подреден град с работни места и за връщане на младите хора.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 1331

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 1226

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 1377

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 1190

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 1244

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ