15 Януари 2025сряда14:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Актуално

Ядрената реторика на Паси плаши. Кога властта ще го опровергае?

Посланията на шефа на Атлантическия клуб са екзотични и еретични, но често са пророчески

/ брой: 60

автор:Велизар Енчев

visibility 2143

Велизар ЕНЧЕВ


Соломон Паси е уникална фигура в родната политика, приемана като лош пророк. Той редовно изрича екзотични идеи и еретични внушения, които разсмиват, но и плашат. Проблемът е, че по време на война смехът през сълзи струва скъпо. 

Тези дни в профила си в Туитър Паси написа: "Време е да скопим лъва на България, за да отразим адекватно позицията ни по Украйна!" 

След като правителството зае умерена позиция и реши да не изпраща оръжие на Украйна, екзотичното откровение за скопяване на българския лъв трябва да се разшифрова. Защото се изрича от председателя на Атлантическия клуб, разполагащ с  информация от централата на НАТО, или пък използван като канал за тиражиране на такива намерения. 

Още по-тревожно е, че часове след началото на внезапната война, когато шокът замъглява съзнанието, Паси заяви в Би Ти Ви: "НАТО трябва да изгради ядрени военни съоръжения по бреговете на България, Румъния и Турция, в Черноморския регион. Това е единственото нещо, върху което Русия няма да посегне."

Ако недоволният от правителството Паси иска да скопи умерената му политика към войната, предлагайки разполагане на ядрено оръжие в България, значи ли това, че в Брюксел и Вашингтон обмислят "атомизирането" на Балканите?

Всъщност през 2019-а Паси направи същото предложение, което звучеше така: "Като цяло на Балканите трябва да има ядрено оръжие. Военните специалисти трябва да кажат дали то да е на север или на юг от Дунав, но ние в България това, от което имаме нужда със сигурност, са нови военноморски бази. Ако тези военноморски бази бъдат оборудвани с ядрено оръжие, това наистина ще бъде едно спокойствие, защото ядреното оръжие е едно много спокойно оръжие"...

Три години по-късно, но вече в контекста на руската инвазия в Украйна, Паси пак лобира за ядрено оръжие.

Добрата новина е, че досега Северноатлантическият пакт не е излизал с такава крайна позиция. Лошата е, че от 25 години Паси е вестоносецът на "ястребите", сондиращ реакциите на общественото мнение. 

Паси изпълни ролята на вестоносец и в навечерието на британско-американската операция "Шок и ужас" през 2003 г. Тогава външният министър на НДСВ първи поиска изпращане на български военен контингент в Ирак, срещу което обещаваше връщане на милиардния иракски дълг на България и танкери с евтин иракски петрол.

Резултатът за нас от иракската авантюра е известен - 13 български войници загинаха в иракската пустиня, Ирак не ни върна и един цент, а иракският петрол се оказа мит.

Войната срещу Ирак погази международното право, защото военните действия на САЩ и Великобритания не бяха одобрени с валидна резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Тогава Паси пак ни убеждаваше в прогресивния характер на тази война, която щяла да демократизира не само Ирак, но и Близкия изток. Вместо това резултатът е над 200 000 убити в Ирак, опустошителни войни в региона, пълна разруха на няколко арабски страни и раждането на "Ислямска държава".

Само пет години след иракската касапница инициаторите на войната - президентът Джордж Буш-младши и британският премиер Тони Блеър, се извиниха за грешното си решение, оправдавайки се с невярната разузнавателна информация за химическите оръжия на Саддам Хюсеин. Но Соломон Паси не се извини.

Паси не само тестира реакциите на приспаната ни нация, но и показва тотално непознаване на Договора за неразпространение на ядрените оръжия, под който стои и подписът на България.

В член 2 на договора четем това: "Всяка Държава - страна по Договора, непритежаваща ядрено оръжие, се задължава да не приема нито пряко, нито косвено предаването от когото и да било на ядрено оръжие или на други ядрени взривни съоръжения, както и контрол над такова оръжие или взривни съоръжения, да не произвежда и да не придобива по какъвто и да било друг начин ядрено оръжие или други ядрени взривни съоръжения..."

Ако за Паси е нормално да заобикаля  международното право, правителственото мълчание за ядрените изявления на председателя на Атлантическия клуб е тревожно. В качеството си на върховен главнокомандващ президентът също не може да отминава призивите за нови бази по черноморското ни крайбрежие с ядрено оръжие в тях.

Българският лъв не заслужава отредената му от Паси съдба.

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ