13 Септември 2024петък01:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вузовете ще получават парите си за реализирани, не за приети студенти

Ще има оперативна програма "Наука и образование", Клисарова въвежда облекчения за бизнеса, ако инвестира за вузовете и техникумите

/ брой: 171

автор:Велиана Христова

visibility 101

Висшите училища ще се финансират по нов модел на база реализирани по специалността си студенти, а не както е сега - на брой приети. Това съобщи на заседание на Съвета на ректорите в Пловдив просветният министър проф. Анелия Клисарова. Новата система ще се реализира с нов Закон за висшето образование (ЗВО) и ще спре производството на "интелигентни безработни". Реализацията на студентите ще се засича чрез НАП, а не чрез кариерните центрове на вузовете. При финансирането ще се имат предвид качеството и научната продукция на висшите училища. Реалните нужди при приема на студенти ще бъдат уточнявани с бизнеса. Такава система е възможно да влезе от идната учебна година, смята Клисарова.
Преди новия ЗВО обаче трябва да бъде направена Национална стратегия за висшето образование, която е необходимо условие, за да ни разреши ЕС отделна оперативна програма (ОП) "Наука и образование" за периода 2014-2020 г. Ректорите са се обединили около идеята на Русенския университет, от всички предвидени досега ОП да се вземат по 10% и те да съставят новата програма, като половината от парите да са за наука и висше образование. Министър Клисарова уточни за ДУМА, че става въпрос програмата да е за 1,505 млрд. евро.
Министерства като МРРБ, социалното и икономическото са се съпротивлявали срещу отделна ОП към МОН с аргумента, че МОН няма капацитет да я управлява. Клисарова, ректорът на СУ проф. Иван Илчев и председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров обаче в нарочна среща са убедили Орешарски, че това не е вярно и че всички общности в сектора от години очакват отделна ОП. Идната сряда кабинетът ще гласува тя да бъде създадена.  
 В момента стратегията за висше образование се работи в МОН и трябва да бъде готова до септември, за да бъде широко обсъдена, уточни министърът. По думите на министъра, ЕС ни дава 4 насоки за висшето образование. Стратегията е една от тях. Държавата ще финансира онези специалности, които са й нужни, като заедно с бизнеса ще решава кои са те, издаде Клисарова.  Държавната поръчка за небходимите специалности ще е по-висока от тази за право например, където има пренасищане на пазара на труда. Ако бизнесът инвестира пари за стипендии, стажове, оборудване във вузовете, ще се въведат данъчни и други облекчения за него - нещо, за което се говори от години, но нито едно правителство досега не го въведе, макар че такава е практиката в ЕС.
Евросъюзът изисква също оптимизиране на университетската мрежа, но аз няма да затварям вузове, категорична е Клисарова. Оптимизиране ще става по решение на самите вузове, вероятно е да се съкратят специалности, понеже випуските от млади хора намаляват, смята тя. Изискване е също в университетите да се работи наука. БАН вече има договори с 8 вуза за изграждане на технологични паркове и те ще се финансират от новата оперативна програма. Небходимо е също ръст да има в развитието на електронното и дистанционното обучение. На 11 юли т.г. от ЕК са били дадени препоръки специално за образованието в България, те ще бъдат оповестени на сайта на МОН, съобщи още министърката. Общите за съюза изисквания са да има повече мобилност на студенти, преподаватели и администрация, както и повече езиково обучение, за да няма езикови бариери.
Съветът на ректорите се обедини около предложението да се създаде буферен фонд, от който да се дават пари за съфинансиране на европейските проекти, за което нито БАН и вузовете, нито МОН сега имат достатъчно пари. Висшите училища и институтите ще взимат съфинансрането от този фонд, като ще връщат парите в него без лихва - ще ползват нещо като безлихвен заем. Ректорите настояват такъв фонд да се предвиди още в бюджета за 2014 г. Съветът на ректорите, БАН и Селскостопанската академия създадоха вчера работни групи, които да помагат за нормативите по отделните научни направления. А също - отделна работна комисия, която ще предложи промени в Закона за академичния състав, за да се въведат задължителни минимални критерии и да спре производството на професори и доценти "на кило". 
   

Ректорите дават 10 000 лв. за манастира ни в Атон
Съветът на ректорите реши да събере чрез кампания 10 000 лв. като спонсорство за библиотеката на българския манастир "СВ Георги" в Атон и за дигитализиране на ценните средновековни книги там. БАН се ангажира да внесе 1000 лв. за целта.

Жълт код за интензивни валежи с гръмотевици в петък

автор:Дума

visibility 86

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1505

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1776

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 487

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ