16 Септември 2025вторник09:34 ч.

Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст

/ брой: 153

автор:Дума

visibility 3670

Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст и всяка четвърта акушерка - също. Това заяви за пореден път Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Ако утре тези колеги напуснат системата, тя ще колабира, предупреди Василева.
ДУМА припоня, че миналата седмица парламентът възложи на министъра на здравеопазването да предприеме мерки, с които до 2030 г. броят на действащите сестри и акушерки да се увеличи поне с 30%. Министърът трябва до 60 дни да предложи стратегия. "Това звучи добре като начало на един дебат, който трябва да реши проблема с тежката кадрова криза в българското здравеопазване", коментира Василева. Тя припомни, че според българските стандарти трябва да има съотношение на един лекар да има 2 сестри, но момента една медицинска сестра се грижи за не по-малко от 30 души. По думите на Василева няма желаещи да учат точно тези специалности. Броят на местата за професионалисти по здравни грижи се увеличава, като се очаква за 2024-2025 г. те да са 1000, което е добре, но е крайно недостатъчно.
У нас и аптеките са разпределени неравномерно и в  десетки общини има недостиг. Законопроект, внесен в парламента в края на юли, предлага разкриването на държавни аптеки в засегнатите населени места, данъчни облекчения и поставянето на автомати за лекарства.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ