ВСС вдигна ръце от приятелката на Цветанов
Висшите магистрати не намериха етичен проблем в действията на Владимира Янева
/ брой: 136
Етичната комисия към Висшия съдебен съвет няма да проверява новата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева за конфликт на интереси по делото със "Софийски имоти", стана ясно след заседание на съвета вчера. Проверката за забавянето на скандалното дело ще се прави от съдебния инспекторат, а съмненията за конфликт на интереси ще бъдат прехвърлени на новосъздадената централна комисия за конфликт на интереси.
След избора на Янева се разбра, че съдийката е забавила дело по "Софийски имоти", след като няколко години по-рано баща й купува два имота от дружеството. Янева е била пълномощник по сделките, осъществени когато в ръководството на "Софийски имоти" е Тошко Добрев - сега подсъдим по процеса, който се гледа от Янева.
Инспекторатът към ВСС ще трябва да провери как Владимира Янева е изпълнявала своите задължение по делото. Шефката на Инспектората обаче категорично настояваше, че проверка трябва да бъде на цялата наказателна колегия. Председателят на етичната комисия Цони Цонев обаче отговори, че подобна проверка би се проточила с месеци, а на обществения интерес трябва да се отговори по-скоро.
Цони Цонев отклони и искането на председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев етичната комисия да провери шефката на градския съд. Цонев добави, че Владимира Янева е изпратила обяснително писмо до етичната комисия, което обаче не бе представено на медиите. В сайта на СГС Янева заявява, че то може да бъде публикувано след извършването на проверката от ВСС.
Председателят на ресорната подкомисия за конфликт на интереси във ВСС Стефан Петров обясни, че няма как да се провери Янева. Мотивите му бяха, че на 1 април е влязъл в сила новият Закон за конфликт за интереси, който създава централизираща комисия за проучване на тези въпроси.
От своя страна главният прокурор Борис Велчев коментира преди заседанието на съвета, че Владимира Янева е трябвало да бъде проверена, преди да се внесе кандидатурата й за председател на Софийския градски съд. По думите на Велчев този, които е правил атестацията й, е трябвало да отбележи определени факти. "Аз лично не съм чел нищо в атестацията, което да ме смути - тъкмо обратното", посочи главният прокурор.
Висшите магистрати пропуснаха да разгледат и искането за оставка на целия ВСС и спешни реформи в органа, отправено от Съюза на съдиите в България. То ще бъде обсъдено на следващото заседание.
Същото поискаха вчера и от Българския Хелзинкски комитет и Българския институт за правни инициативи. Неправителствените организации "РискМонитор" и Институтът за развитие на публичната среда настояха всички скандално избрани ръководители в съдебната система да напуснат постовете си.