ВСС може да остане без парламентарна квота
/ брой: 98
Висшият съдебен съвет (ВСС) може да остане без парламентарна квота наесен, ако НС продължава да протака избора, предупреди председателят на правната комисия Милен Матеев в тв интервю. Причината е, че управляващите нямат мнозинство от 160 гласа в парламента, за да излъчат свои представители, и ще трябва да търсят гласове от опозицията.
През октомври ВСС трябва да бъде обновен с 22 членове, а магистратите и НС трябва да изберат по 11 представители. Ако това не се случи, работата на съдебната власт ще бъде блокирана и ще се стигне до конституционна криза. Ако новият ВСС остане само с 14 членове, това на практика ще блокира ключови решения, за които са необходими 17 гласа, като например уволнение на главен прокурор или председател на върховен съд.
Това преобръща с хастара навън конституционният модел, който е възприет за този много важен административен орган на съдебната власт, коментира проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия.
Шефът на Районния съд в Пловдив Иван Калибацев, който е и кандидат за член от квотата на съдиите, смята, че парламентът трябва да намери консенсус. "Дори само магистратската общност да избере своите членове и по право тримата големи, изпадаме в една ситуация с минимален брой членове. А това е единен орган и няма как да съществува ситуация, ако една от квотите не бъде попълнена", смята той. Според Калибацев възможно е ВСС да продължи да работи с изтекъл мандат, докато парламентът не избере свои хора, но и това е твърде спорно от конституционна гледна точка.