17 Май 2024петък04:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Корнелия Нинова:

Всички становища за промяна в Конституцията са отрицателни

Бързото приемане на измененията без обществено съгласие крие риск да се приемат недогледани текстове, предупреди лидерът на БСП

/ брой: 241

автор:Дума

visibility 900

Времето доказа, че, въпреки някои недостатъци, тази Конституция е стълб на правовата, демократичната и социалната държава, заяви вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на дискусията за промени в Конституцията В срещата, инициирана от социалистите, участваха и депутати  от Седмото Велико Народно събрание(ВНС), подписали действащия основен закон на държавата. В разговора участваха и  министърът на правосъдието Атанас Славов и конституционалисти.  
 "Смущаващо е, че всички становища по внесения законопроект са отрицателни. Тревожно е, че никоя от гилдиите не я подкрепя промените в съдебната система. Поне е радостно, че се отказаха да сменят националния празник", подчерта Нинова. Тя постави въпроса доколко обикновено Народно събрание е в правото си да променя Конституцията и крие ли това риск да бъдат обявени за противоконституционни, ако някой ги обжалва. За нас е тревожно висши държавни длъжности да бъдат заемани от хора с двойно гражданство, поясни Нинова.

Тази бързина на приемане на промените в Конституцията, при липса на обществено съгласие, крие рискове да се приемат недогледани текстове, да бъдат обжалвани и отхвърлени, т.е. да задълбочим конституционния въпрос вместо да подобрим текстовете на Конституцията, коментира тя.
Резерви към промените в Конституцията изразиха депутати от 7-ото ВНС, които са подписали документа.
Мариела Митева постави въпроса защо се разделя Висшият съдебен съвет (ВСС), както и да се изясни дали ще се създава нов Инспекторат към ВСС или ще остане досегашният. Според нея не е нормално с такъв ентусиазъм да пускаме на държавна длъжност шпиони по повод двойното гражданство.
Пламен Луканов коментира, че нормите, свързани с орязване или даване на правомощия на държавни органи, би следвало да се решават от Велико Народно събрание. Ако това не се направи, можем да изпаднем в една непрекъсната процедура на внасяне на конституционни промени, които да приличат на жълтите павета пред НС - ремонт на ремонта, отбеляза той и постави въпроса междувременно кои текстове ще действат.
Според Стефан Стоянов не бива да се пипат правомощията на президента и на Конституционния съд.
Председателят на Тракийските дружества в България Красимир Премянов предупреди, че е много рисковано без обществен дебат да се правят промени в Конституцията. Нека да участват в избори само тези, които са данъчни резиденти на България, посочи той. Не трябва да закачаме инструмента на служебното правителство, смята Премянов. Никога не сме изпадали в криза, защото служебното правителство е призвано това да върши - да не изпадаме във вакуум, коментира той.
Александър Томов припомни, че когато са приемали Конституцията през 1991 г., са търсили консенсус до последно и посъветва депутатите да сторят това и сега. По думите му затова тази конституция е оцеляла 30 години. Томов постави въпроса не е ли логично мнозинството в двете колегии на ВСС да бъде оставен на съдиите и прокурорите.  
Относно служебния кабинет, Томов посочи, че тогава са решили, че когато дадат на президента властта за преодоляване на криза, членът, който му забранява да се занимава с политическа дейност е достатъчен. Държавният глава трябва да е олицетворение на единството на нацията и да преодолее кризата чрез него, отбеляза той. Според Томов няма нужда от предложената промяна за двойното гражданство. Отваряте ниша на особено голяма опасност, предупреди той.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ