21 Юли 2025понеделник04:23 ч.

Всички празнуват победа

Кой спечели и кой загуби на местните избори в Хърватска?

/ брой: 130

На 2 юни т. г. се проведе вторият тур на местните избори в Хърватска. На него трябваше да бъдат окончателно определени органите на местната власт - жупани (окръжни/областни началници, които в Хърватска се избират директно, за разлика от България, където се назначават от правителството), кметове на градове и общини и членове на градските и общински съвети в общо 21 жупании, включително и в столицата Загреб.     След приключването на изборния ден във всички партийни централи честваха победа. Но кой всъщност победи?
    Официалните резултати сочат следното:
    Десноцентристката Хърватска демократична общност (ХДЗ), създадена от вече покойния хърватски президент Франьо Туджман, а понастоящем водена от най-новия си лидер Томислав Карамарко, печели изборите за десет жупана, има 57 кмета на градове и 192 общински кмета или 45% от всички органи на местната власт в Хърватска.
    Основният им съперник от управляващата левоцентристка Социалдемократическа партия (СДП), ръководена от настоящия хърватски премиер Зоран Миланович, ще управлява в 3 жупании, 27 града и 45 общини, или общо е спечелила 13% от гласовете във втория кръг на изборите. Следва обаче да бъде отбелязано, че СДП печели в два важни града - Сплит и Осиек, но пък губи в столицата Загреб, където за трети пореден мандат в кметското кресло ще седи отцепилият се през 2009 г. от СДП независим кандидат Милан Бандич.
    Основните коалиционни партньори на СДП и ХДЗ, съответно Хърватската народна партия (ХНП) с лидер министърката на външните работи на Хърватска Весна Пусич и националистите от Хърватската селска партия (ХСС) с председател Бранко Хърг имат еднакви резултати - по 9,5% от избирателите са гласували за тях. Трябва обаче да се отбележи, че ХНП печели кметското място в Дубровник, докато ХСС ще управлява основно в по-малки и икономически неразвити жупании.
    Останалите политически сили - Истърският демократичен събор, Хърватската демократическа партия на Славония и Барине и останалите по-малки партии печелят около 20% от гласовете. От друга страна обаче се забелязва отдръпването на тези политически сили от управляващата коалиция СДП-ХНП и приближаването им към опозиционната ХДЗ.
    Очевидно е, че в Хърватска нещата в социално-икономически аспект в навечерието на членството на страната в ЕС не стоят добре. Безработицата расте постоянно и вече е около 22%, а ДДС-то е едно от най-високите в Европа - 25 на сто. В стремежа си да напълни държавната хазна "лявото" правителство на Зоран Миланович провежда твърда политика на затягане на коланите и политиката на неговия финансов министър Славко Линич напомня много политиката на "любимия" министър на финансите от кабинета Борисов Симеон Дянков. Такава политика в макроикономически аспект сигурно задоволява Брюксел, който гледа под лупа следващата най-нова членка на ЕС, но в никакъв случай не радва хърватските граждани, чиито доходи и стандарт намаляват с всеки изминал ден.
    Едно обстоятелство е безспорно - Весна Пусич и нейната партия ХНП все повече набират скорост и при едни скорошни избори в Хърватска може да се очаква, че ХНП ще играе ролята на балансьор и практически ще реши кой ще състави новия хърватски кабинет.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ