27 Септември 2024петък02:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Всеки пети учител напуска през първата си година

Новоназначените преподаватели да имат наставници през първите две години в професията, предлагат от Световната банка

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 739

Всеки пети учител у нас напуска системата на образованието през първата си година на работа. Данните обаче са оптимистични на фона на статистиката отпреди 5 години, когато този процент е достигал до 50. Това сочи проучване на Световната банка за периода 2014-2018 г., представено вчера от Министерството на образованието. Според анализаторите повишаването се дължи на кампанията за привличане на млади хора към учителската професия и ръста на заплатите в образователната система през последните години. В същото време експертите са на мнение, че този ефект може да е временен, ако не се вземат допълнителни марки за задържане на специалистите. Още повече, че едва всеки десети новоназначен преподавател в страната остава трайно в образователната система. В периода от 2014 до 2018 г. най-критична за учителите е била втората година и след нея са си тръгвали средно 60% от задържалите се до този момент. След третата година сменят професията още 56% от новопостъпилите педагози. Сред тях обаче голяма група са пенсионираните учители, следвани от хората във възрастовата група 31-40 години. За 2019 г. те са били 18,7% от всички, излезли от училище. Това означава, че системата губи специалисти в най-активната възраст, които имат най-голям потенциал да се развиват и да въвеждат иновативни практики, коментират експертите на Световната банка. 

По поръчка на МОН и с финансиране от Европейската комисия е изготвена "Пътна карта на политиките за учители", в която са разписани краткосрочни мерки за квалификация на педагозите спрямо нуждите им и тези на учениците. Предлага се програма за въвеждане на начинаещи преподаватели в учителската професия, която ще се основава на наставничество през първите две години в училище. Заложени са също обучения за учителите-наставници. Според друга програма ще има постоянното повишаване на квалификацията, с което да се помогне за повишаване на четивната грамотност на учениците.

От Световната банка препоръчват да се създаде звено за събиране на данни за работната сила в образователната система.

 

 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ