26 Юни 2024сряда16:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Всеки пети преживява с по 5 лева на ден

6 процента от българите са с месечен доход под 100 лева, повечето от тях са висшисти

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 95

Всеки пети българин е с месечен доход под 150 лева. Това означава, че на ден преживява с 5 лева, има и такива, които карат с още по-малко. Около 6 на сто имат месечно между 50 и 100 лева, три процента твърдят, че нямат и толкова. Резултатите са от проучване на агенция АФИС за началото на месец февруари.
По-голямата част от хората с най-ниски доходи са безработни и пенсионери. 69% обаче са хора със средно и висше образование. 24 на сто са младежи между 18 и 29 години.
Безработицата и мизерията се стоварват върху млади и образовани хора и върху пенсионерите, показва анализът на социолозите. Според агенцията голяма част от тези хора няма какво да губят. Те например не биха понесли увеличение цената на хляба дори със стотинки.
Изследването на АФИС оборва твърденията на някои медии, че бедността в България е сред ромите и необразованите. Данните на агенцията показват, че 66% от най-бедните са българи, а едва 14 на сто са роми. Други 15 процента са етнически турци. 
Към тази група спадат и т.нар. работещи бедни, които имат работа, но получават минималната заплата от 244 лева. И след като платят плоския данък и осигуровките, разполагат със 180 лева на месец. Което е под официалния праг на бедността. Става въпрос за над 160 000 души, получаващи по официални данни минимална заплата.
Най-голям процент от анкетираните - 30 на сто - са с месечен доход между 250 и 500 лева на член от домакинството. Шест процента посочват сумата от 750 лева, а по 2 процента са с доходи над 750 и 1000 лева.
На въпрос "Увеличават ли се доходите на вашето домакинство?", едва 8% отговарят утвърдително. За 42,7 на сто месечните доходи намаляват, близо 49% твърдят, че са на едно и също ниво. В същото време 91,1 процента категорично отговарят, че разходите на домакинството се увеличават в последните месеци. Подробните данни от проучването на АФИС са публикувани на сайта www.afis.bg.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ