02 Юни 2024неделя05:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Всеки четвърти европеец принуден да затяга колана

Почти половината от родителите признават, че редовно намаляват своята храна, за да нахранят децата си, сочи проучване

/ брой: 219

автор:Дума

visibility 374

Всеки четвърти европеец описва финансовото си положение като "несигурно". Повече от половината от населението в Европа вижда сериозен риск то да стане такова през следващите месеци. А 80% вече са били принудени да правят трудни избори за разходите си, съобщава в. "Гардиън".
Докато кризата с разходите за живот, предизвикана от високите цени на енергията, необузданата инфлация и войната в Украйна, се изостря, проучване, проведено в шест страни от френската неправителствена организация Secours Populaire за борба с бедността, рисува тревожна картина на един "континент на ръба".
Повече от половината (54%) от над 6000 души във Франция, Германия, Гърция, Италия, Полша и Великобритания посочват, че покупателната им способност е намаляла през последните три години - най-вече поради по-скъпите храни, горива, отопление и сметки за наем.
Най-силно засегнатата страна е Гърция, където 68% от анкетираните твърдят, че покупателната им способност е намаляла "много" или "донякъде" от 2019 г. Следват Франция (63%), Италия (57%), Германия (54%), Великобритания (48%) и Полша (38%).
Около 80% от анкетираните посочват, че вече са били принудени да направят значителни компромиси, като намаляване на пътуванията (62%) или отоплението (47%), вземане на заеми от приятели или роднини (42%), намиране на втора работа (40%) и пропускане на хранене (29%).
В шестте държави 64% заявяват, че "често" или "понякога" не могат да решат какво повече да съкратят, тъй като вече са свили разходите си до каквото могат, 28% казват, че са надвишили разходите си до средата на месеца, а 27% често или понякога се страхуват да не загубят дома си.
Средно около 27% от анкетираните в шестте страни определят финансовото и материалното си положение като "несигурно", т.е. "един неочакван разход може да промени всичко", докато 55% посочват, че трябва да бъдат внимателни.
За мнозина бъдещето изглежда дори по-лошо: мнозинството от европейците (55%) смятат, че са изправени пред много или донякъде значителен риск от изпадане в несигурност през следващите месеци, като всеки пети (17%) оценява възможността за това като много висока.
Италианците и гърците са най-тревожни, съответно със 70 и 68% анкетирани, признали, че са много или донякъде загрижени. Около 47% от респондентите във Великобритания смятат, че рискът от несигурност е значителен, както и 42% от тези във Франция.
Напрежението е било усетено най-вече от родителите. 72% в шестте държави отбелязват, че са намалили собствените си развлекателни дейности (76%), фризьорски и козметични процедури (72%) и бюджет за дрехи (72%), за да запазят качеството на живот на децата си.
Почти половината от родителите (48%) в шестте държави признават, че редовно намаляват своята храна, за да нахранят децата си, докато 66% посочват, че са били принудени да ограничат дейностите на децата, включително излети и ваканции.
Проучването показва поразителни разлики между страните за това кои групи се считат за най-застрашени от изпадане в бедност: пенсионери в Германия (61%), по-млади хора в Италия (57%) и семействата с един родител в Обединеното кралство (55%).

Снимка Shutterstock

Нюз.бг

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ