15 Септември 2025понеделник06:48 ч.

Все повече германци работят на 2-3 места

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 130

Все повече германци работят на второ място през свободното си време, съобщава Дойче веле. Макар че от много работа не се забогатява, както показва опитът в България, работенето на второ и дори трето място става все по-популярно, и то не само в страни с ниски доходи.
Броят на хората, които работят на второ и трето място, расте през последните години и в Германия. Лекари карат такси след работа, учители разнасят вестници през почивните дни, а селскостопански работници обработват земята само като хоби, докато в основното си време са секретари в някоя фирма.
Парите обаче не са основният фактор, заради който германците работят допълнително. Известната от други западни страни категория "working poor", т.е. хем на работа, хем бедни, засега не е силно разпространена в Германия. По-скоро става дума за хора от средното съсловие, със средна и висока квалификация, които поемат допълнителен ангажимент обикновено на "свободен хонорар" или като самонаети лица - като консултанти, експерти, преподаватели. Това са един вид елити с "втора" професия. Преди да се започне втора работа обаче, е добре човек да прецени дали изобщо си заслужава. Не са редки случаите, в които от допълнителната заетост няма почти никакъв финансов ефект - поради сложните данъчни и административни разпоредби. Повечето от хората, работещи на второ място, получават така наречената минизаплата от 400 евро.

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 9661

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 10192

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 8705

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 8610

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 8464

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 9724

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 9766

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 5858

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 7020

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 10360

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 9024

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ