28 Април 2024неделя01:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Все още гражданите предпочитат да общуват с властта лице в лице

/ брой: 186

visibility 324

Мнозинството българи са неинформирани или са недоволни от информацията, която имат за работата (процедури, структура, бюджет, ефективност) на централната и местната администрация. Това сочат резултатите от специално представително за градското население проучване, направено от агенция "Джи консълтинг" по поръчка на Ивайло Калфин.
Изследването показва, че удовлетворени от информацията за централната администрация са само 7%, а за местната - 14 процента от анкетираните.
Гражданите предпочитат да общуват с властта все още лице в лице. Независимо че това често е свързано с чакане и връщане по няколко пъти, двама от трима (71%) смятат, че така по-добре ще си свършат работата. Интернет е предпочитана или равностойна алтернатива за всеки трети (33%), 11% държат на  телефона, a 6% вярват, че общуването чрез писмо (все пак е документ) е най-доброто решение. Що се отнася до ползването на информация, 42% предпочитат тя да е предоставена в интернет и не някой да им я даде, а те сами да си я вземат. Други 53% залагат на  класиката - да поискат и очакват отговор на конкретното си запитване.
Обществеността не е на едно мнение относно това до каква степен трябва да бъде публична информацията, набирана от администрацията, и как да бъде регулиран достъпът до нея. 50% от интервюираните смятат, че цялата информация (без лични данни и класифицирана такава) трябва да бъде публична, и то в интернет. 35 на сто също са за публичност, но смятат, че достъпът трябва да се осигури чрез специална процедура при поискване. 8% са убедени, че тази информация е нужна само за работата на администрацията и не е необходимо гражданите и фирмите да я знаят и ползват.
Във връзка с идеята за "отворени данни" от публичните институции, която евродепутатът Ивайло Калфин популяризира в България, 73% от интервюираните смятат, че тази информация трябва да е безплатна, защото е набирана и съхранявана с пари на данъкоплатците. 11% са съгласни, че като цяло трябва да е безплатна, но в някои области (напр. кадастър) може да остане платена, стига приходите да гарантират качество на обслужването. 10% смятат, че трябва да се запази поне някакво минимално заплащане, което да покрива разходите по набирането и обработването на данните. Само 2% подкрепят идеята, че е по-добре минимално да се увеличат данъците, но администрацията да престане да събира такси за услугите, които предоставя.
Запитани какви данни биха ползвали, ако могат да ги намерят в интернет, анкетираните посочват: информация за трудови договори и осигуровки, дължими от работодателя; сравняване на цени и качество на различни стоки; данни за замърсяването на въздуха; заплати, бонуси, представителни и командировъчни на държавните и общински чиновници; данни от имотния регистър и кадастъра; информацията за разходите на министерства и други ведомства, както и за разпределението на държавния бюджет. Статистика за престъпността и за сигурността по места също се радва на интерес.

kalfin.eu

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ