27 Юли 2024събота19:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Времето на скъпия петрол свършва

Суровинният балон скоро ще се спука, твърдят експертите от "Морган Стенли"

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 899

Започналото преди месец намаляване на цените на петрола е сигнал за циклична промяна в глобалната икономика. Приключва десетгодишният суперцикъл на "скъпия петрол", прогнозира американската банка "Морган Стенли". Малко преди това същата прогноза направи и "Ситигруп".
Това вече се е случвало няколко пъти: щом разходите за петрола са достигали 6% от световния БВП, ръстът на икономиката се е забавял и търсенето на енергоносители е падало. Експертите вече посъветваха Русия да свикне да живее с мисълта, че цените на петрола ще паднат, пише Нюзру. Специалистите изобщо смятат, че за Русия започват трудни времена: втората вълна на кризата придобива сила, а бурните политически събития означават смяна на политическите епохи. И на форума в Петербург президентът Путин не скри тревогата си.
Търговците на енергоресурси буквално пият кръвта на световната икономика, техните свръхпечалби са загуби за стотици милиони домакинства в целия свят. Времето на скъпия петрол обаче си отива, смятат в "Морган Стенли". Цените ще паднат, а ръстът отново ще се засили. Така ще продължава приблизително двадесет години, до следващото десетилетие на скъп петрол, пише Нюзру.
Увеличаването на цените на основна суровина, такава като петрола, само води до увеличаване на загубите на бизнеса и населението. Такова увеличаване се превръща в спирачка за световната икономика: 10 от 11 рецесии в американската икономика са били предшествани от чувствително увеличаване цените на петрола.
Скокът на цените на "черното злато" се възприема като голям данък, а последващото намаляване - като голямо намаляване на данъците. Така че краят на петролния бум ще стане добра новина за световната икономика, пише Ручир Шарма, ръководител на "Морган Стенли инвестмънт мениджмънт".
Суровинната мания доведе до това, че огромни капитали се оказаха в неподходящи ръце. През 2001 г. в света имаше 29 милиардери в енергийния сектор и 75 милиардери в сектора на технологиите. През 2011-а те си смениха местата: 36 милиардери в технологичния и 91 в енергийния, предимно петролния сектор. Загубите за тях сега са неминуеми, но пък те ще се превърнат в доходи за потребителите по целия свят.
Освен суровинните крале, огромни загуби ще понесат и много от борсовите спекуланти: днес всекидневният обем на търговията с енергийни фючърси надвишава 25 пъти всекидневното световно търсене на енергоносители.
Промените ще бъдат невероятно драматични и мащабни, убеден е Шарма. В този смисъл суровинните балони са най-лошият вид балони: когато те се пукат, капиталът просто се разрушава, изчезва, а обществото остава без активите, които е инвестирало в петрола.
Ще се промени ландшафтът на световната икономика: забогателите от продажбата на суровини държави, като Русия и Бразилия, ще загубят съществена част от доходите си. В същото време вносителите на суровини, като САЩ, Китай, Индия или дори Турция, ще получат нови предимства за сметка на поевтиняващите ресурси.
Рязкото намаляване на цените на петрола ще доведе до ръст на западните икономики, които харчеха активно за внос на суровината, и ще освободи капитал за по-продуктивните сектори, прогнозират в "Морган Стенли".
Председателят на управлението на "Голдмън Сакс асет мениджмънт" и автор на термина БРИК Джим О'Нийл наскоро призна, че инвеститорите не вярват в диверсификацията на икономиката на Русия. Той призова руснаците да свикнат с мисълта, че цените на петрола тръгват надолу, пише Нюзру.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 475

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 367

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ