07 Август 2024сряда12:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Време за подхранване на дивеча

Кога, как и в какъв срок от време следва да се извърши това задължително мероприятие?

/ брой: 29

visibility 3907

Милчо Андреев

Времето в края на миналия и началото на този месец ясно показа необходимостта от грижи за дивеча и го превърна в спасително мероприятие. Разбира се, у нас зимното подхранване е задължително ловностопанско мероприятие и сроковете на подхранване и дневните дажби за различните видове дивеч са регламентирани в Правилника за приложение на закона за лова и опазване на дивеча. Едва ли някой ловец не знае, че за всички ловностопански райони в страната фуражите се осигуряват и подхранването се извършва от ловците. В началото на ловния сезон компетентните органи извършват проверка на количеството и качеството на събраните фуражи и едва тогава се разрешава ловуването в ловностопанския район. Проверки на подхранването в ловните райони се извършват и в хода на зимата от длъжностните лица от държавните лесничейства и от ловно-рибарските сдружения.
Във връзка с това не е лошо да си припомним установените от закона минимални дневни дажби за дивеча:
За един благороден елен - 0,5 кг концентриран фураж, 2,5 кг груб фураж и 1,0 кг сочен фураж.
За един елен-лопатар - 0,3 кг концентриран, 0,8 груб и 0,5 кг сочен фураж.
За една сърна - 0,150 концентриран, 0,5 кг груб и 0,3 сочен фураж.
За един муфлон или дива коза - 0,2 концентриран, 0,8 кг груб и 0,2 сочен фураж.
За една дива свиня - 0,6 концентриран и 1,0 кг сочен фураж.
За 100 заека - 2,0 кг концентриран, 4,0 кг груб и 4,0 кг сочен фураж.
За един глухар - 0,1 кг концентриран фураж.
За 100 фазана или токачки - 4 - 6,0 кг концентриран фураж.
За 100 яребици или кеклици - 2 - 3,0 кг концентриран фураж.
За 100 полудиви патици - 4 - 5,0 кг концентриран фураж.
Определени са и минималните срокове на подхранване - за дивеча от първите шест позиции - 60 дни за Южна България и Причерноморието и 90 дни за планинските райони и Северна България; за глухар - 150 дни; за фазани и токачки - 90 дни за Южна България и Причерноморието и 150 дни за Северна България; за яребици, кеклици и полудиви патици - 60 дни за Южна България и  90 дни за Северна България.
Ясно е, че с подхранването на дивеча през зимата се подпомага естественото му изхранване и успешното му презимуване, особено в катастрофалните за оцеляването му условия напоследък.  От друга страна, на местата за подхранване се извършва таксацията, определя се половото съотношение и възрастовата структура при едрия дивеч, преценява се здравословното му състояние, качеството на трофеите и т.н.
Подхранването на дивеча се извършва на определени от ловните стопани места. При едрия дивеч на тези места се изгражда комплекс съоръжения с различни по тип и предназначение хранилки в зависимост от видовете дивеч, които обитават в ловния район. Освен хранилките тук се разполагат още съоръженията за съхраняване на фуражите и солищата, изгражда се и поне едно чакало.
В планинската част на страната хранителните комплекси се изграждат в зимните местообитания на дивеча. Те са много по-ниско от летните и трябва да се познават добре. Препоръчва се заветно, топло и уютно място. Дивечът избягва проветривите места с постоянно бръснещ вятър и трябва да се чувства сигурен на комплекса. Затова мястото трябва да е открито и да има няколко подхода и възможност за бягство в няколко посоки. Когато животните имат добра видимост на по-голямо разстояние, те са по-сигурни и спокойни. Освен това до комплекса трябва да има път, за да се зарежда и обслужва лесно, както и да има възможност за контрол на подходите към него, с оглед защита от бракониери.

 

184 млн. лева за заплати във вузовете

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 149

Протест срещу липсата на вода в с. Майско

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 149

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 13

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 13

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 12

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 16

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 16

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ