Време е за решение
Европарламентът утвърди с голямо мнозинство втора препоръчителна резолюция в подкрепа на присъединяването на България и Румъния към Шенген
/ брой: 234
Държавите членки не трябва да дават превес на националния популизъм и трябва да вземат решение относно разширяването на Шенгенското пространство с България и Румъния единствено на основата на съществуващите критерии. Това се казва в утвърдената с голямо мнозинство от Европейския парламент втора резолюция в подкрепа на присъединяването на България и Румъния към Шенген.
Предложенията за въвеждането на допълнителни критерии за присъединяването към зоната на двете страни бе отхвърлено. Не бе подложено на гласуване предложението, според което в момента е "крайно неподходящо" София и Букурещ да бъдат приети в пространството.
Утвърденият текст на резолюцията отчита пълното изпълнение на поставените в Шенгенския кодекс критерии, както и че правото на свободно движение е част от европейското законодателство. Депутатите отбелязват, че още на 8 юни са приели резолюция в полза на присъединяването на двете страни към зоната, а на 24 юни европейските държавни и правителствени ръководители са решили, че разширяването на Шенген трябва да намери решение до септември. Отчита се, че Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи "се е провалил" в постигането на решение през септември.
ЕП отбелязва, че България и Румъния засвидетелстват "постоянна подкрепа и солидарност като партньори, на които може да се разчита" и неизменно допринасят за граничния контрол и сигурността като част от ЕС. Резолюцията допълва, че Шенгенският кодекс е единственото законодателство, което поставя условията за присъединяване към пространството.
Парламентът призовава страните от Общността да приемат решение за разширяването на Шенген с България и Румъния единствено по утвърдените принципи и изразява убеденост, че допълнителни условия не трябва да бъдат поставяни в присъединителния процес. Парламентът призовава Европейския съвет да следва договора за ЕС, както и да предприеме необходимите мерки за приемането на България и Румъния в зоната.
Приетата втора резолюция бе предложена от депутати от групите на Европейската народна партия, на социалистите и демократите, на Алианса на либералите и демократите, на Зелените, на обединената левица. Българските депутати, участвали пряко в изготвянето на резолюцията, са Андрей Ковачев, Мария Неделчева, Илияна Йотова, Филиз Хюсменова, Станимир Илчев, Метин Казак.
Дебатите в ЕП по резолюцията продължиха близо два часа, като прозвучаха мнения, че настоящата ситуация, в която двете страни са изпълнили всички поставени изисквания и въпреки това не биват приемани в зоната, показват двоен стандарт, разделение и криза в Европа, както и прояви на популизъм. Председателят на Европарламента Йежи Бузек дори посочи, че България и Румъния ще влязат в Шенген до няколко месеца.
Приетата втора резолюция на ЕП, както и първата, също има препоръчителен характер. Тя ще бъде изпратена до ЕК, Европейския съвет и всички държави от ЕС.