16 Юли 2025сряда21:14 ч.

Илюстрация Анатолий Станкулов

Врата в пустошта

/ брой: 235

автор:Аида Паникян

visibility 1292

Европа ребром поставя въпроса за прозрачност при заплащането на труда. Разликите в плащането за еднакво свършена работа на мъже и жени с еднакво образование, опит и умения, отново е на дневен ред. 

Е, ние, българите, ли не знаем какво е неравноправно плащане? И как се дават и вземат пари в плик извън ведомостите. Умеем да се снишим, за да не ни отнесе главата работодателят. Оправдания за това имаме бол: цените на стоките ни са много по-високи от европейските, най-бедните сме в ЕС. Бедният човек е жив дявол, а бедният работник не надига глас, за да не остави без препитание челядта си. Страх го е да потърси правата си, а това храни със смелост чорбаджии, забравили за гнева на мравките. 

Така е, защото у нас законите продължават да са врати в полето. Те са красиви лозунги, които показваме пред света, но стигне ли се до прилагането им, действителността се оказва друга... Безспорно, много е направено за "изсветляване" на бизнеса, за плащането на осигуровки и възнаграждения. Въпреки това, в колко шивашки цеха ще се похвалят, че в неделя и в празник им плащат според Кодекса?

Има ли правни норми, на които да се опре една ищца в съда, ако заведе дело за неравно заплащане на труда ѝ? Защо в предприятия с повече работници жени заплатите са по-ниски? Има ли дела за неизплатени суми за продължителна работа (новите "класове")? Има ли съдебни производства срещу работодатели, които бавят заплати или ги плащат частично, докато се забрави, че са дължими? Има ли дела срещу босове, които плащат осигуровки върху по-ниски суми от реалната заплата? Или срещу такива, които официално те водят на минимална заплата, а ти плащат нещо отгоре, когато пожелаят? Пък после, като стигнеш до пенсия, официалните данни те пращат на дъното. Явно направеното не е достатъчно, щом непрозрачното заплащане на труда не е частен случай. 

Българският работник отново разчита на европейски директиви и регламенти, които по задължение да бъдат приложени в българското законодателство, за да си търси правата. Колко години ще отнеме това?

 

 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ