02 Юни 2024неделя08:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Родословно дърво

Врачанската връзка с Ботевия род

Той е сред най-известните у нас, брои повече от 700 представители, като всички са обединени от вярата в тържеството на българския дух

/ брой: 263

visibility 3230

Кирил Андровски


Ботевият род е сред най-известните у нас. Той е комплекс от различни клонове, който обединява повече от 700 представители. Някои от тях достигат над 180 членове - Нектариеви от Сопот, Накови - 80, Слепови - 50. А Печевите от Карлово - над 50.
Характерно за тези родове е, че обичат България и посвещават живота си на повишаване благосъстоянието на българския народ, участват в борбата за свобода и независимост, за вяра и възтържествуване на българския дух. Имат най-различни професии - учители, инженери, икономисти, военни, медици, занаятчии, духовници, служители, строители. Предимно живеят в Калофер, Карлово, Сопот, Казанлък, София, Пловдив, а също така и в различни селища у нас и в чужбина.
Ето и някои по-видни представители освен Христо Ботев, генерал Кирил Ботев и даскал Ботьо Петков: Евлоги и Христо Георгиеви, архимандрит Кирил Нектариев, Брайко Хаджигенов, един от първите наши фолклористи, Георги Карловски, революционер и сподвижник на Левски, Богдан Горанов, учител и преводач, Сава Огнянов, актьор, Кирил Слепов, революционер, касиер на Хвърковатата чета на Бенковски, Иван Гешов, първостроител на българската държава и много други.
На 18 септември т.г. в национален вестник се появи любопитна публикация с автор Вероника Лазарова - "Неизвестният братовчед на Ботев". Името на този човек е Иван Печев, а на майка му - Елена Ташева от Враца. Именно тя е връзката на Враца с Ботевия род.
За родословното дърво на Христо Ботев знаем, че съпруга на неговия дядо Петко Ат. Христов от Карлово е Ана Нектариева от Сопот. Някои изследователи споделят, че те имали две дъщери (Мария и Ана) и един син - Ботю, а Петър Полов в "Родът на Христо Ботев" (2000, с. 101) отбелязва, че имали четири деца - Ботю, Харитина - Печовица, Мария и Лала. А монахинята Валентина Друмева, игуменка на Калоферския манастир, твърди в своята публикация "Малко известни сродници на Ботев" в "Ботйов лист", Враца, 2011 г.: "Монахиня Харитина е сестра на даскал Ботьо, а Христина Печева от Карлово - негова племенница."
От четирите деца на дядо Петко само Ботьо Петков и Печовица (Мария) създават свои семейства. Тя се омъжва за Печо (Петър) Печев. Имат шест деца - две момчета, Христо и Никола, и четири момичета - Анастасия, Пена, Христина и Дона. Синът Христо Печев също се жени за карловка - Мата Начева. И те отглеждат шест деца - Анастасия (Ана), Петър, Никола, Иван, Димитър и Дияна.
Децата имат различна съдба. Например Петър Печев със средства на Евлоги Георгиев завършва Робърт колеж в Цариград. Бил е запален фотограф, митничар, не създава семейство. Синът на Дияна - Димитър Чакъров, завършва фармация в Германия, а брат му Петър - Военноморското училище във Варна. Негова съпруга е известната тъкачка Маруся Тодорова. Нямат деца.
Синът на Христо Печев - Никола, става съпруг на Елена Ташева от Враца. Тя има средно образование и също така е от известен род. Баща й Иван притежавал най-голямата печатница в Северозападна България, а в центъра на града - сграда с книжарница. Тя съществува и сега, обявена е за паметник на културата. Полковник Никола Печев завършва през 1912 г. Военното училище, участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, раняван е 7 пъти. Има 3 ордена за храброст. Сватбата му с Елена се е състояла във Враца. Имат две деца - Иван Печев (1926) и Мария Печева-Тепсиева (1929).
Иван завършва Стопанския факултет на Софийския университет със специалност "Икономика". Своя живот започва с хъс - работи като оператор в българското кино, пише сценарии, статии и чете много, със задълбочен интерес проучва различни исторически събития, живо се интересува и от обществения и културния живот у нас.
Когато показах вестник "168 часа" на неговата сестра Мария, тя възкликна:
- Боже, той стига дъното на своя живот!
Наистина, трудно е да се повярва, че в центъра на София, на бул. "Витоша", до Двореца на културата, може да съществува такава бедност, такава мизерия. Въпреки че за него се грижи една жена, че често го посещава негов приятел - Марин Савов, неподвижността му го е приковала на легло.
- Напоследък, а и като работеше като портиер на Светия синод, брат ми скиташе из столицата и събираше различни отпадъци - кашони, хартия, стъкло. Едни продаваше за вторични суровини. В стаите, в които живеехме, не можеше да се мине от тях, а той спеше в коридора - със съжаление споделя Мария.
- А бил ли е женен, има ли деца?
- Не, имаше някаква приятелка полякиня, но не можаха да създадат семейство. Около него имаше и някаква друга жена... Не сме се виждали от дълго време...
- Бихте ли разказали и за себе си?
- Завършила съм математика, но учителка не станах. Работила съм изключително като коректор и редактор в издателствата "Наука и изкуство", "Техника" и в издателството на БАН. Семейна съм. Съпругът ми Стефан Тепсиев е от Севлиево, а баща му е роден в Ловеч.
- Кръстен съм на дядо си Златан, Златан Тепсиев, генерал-лейтенант във Втората световна война, командир на армия - с гордост в разговора ни с Мария се включи и Златан Тепсиев (1960), син на Мария и баща на две деца - Стефан и Еню.
Наследниците на Печевия род от Карлово са горди с миналото на своите предци, де да можеше всеки род да има своя велик поет и революционер Христо Ботев!


Ташевата къща във Враца - пощенска картичка

Мария Печева-Тепсиева

Елена Ташева - врачанската връзка с Ботевия род

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ