Впечатляващ концерт на млади музиканти
Четиримата солисти, "Симфониета "София" и гост-диригентът Георги Димитров направиха истински празник за меломаните
/ брой: 186
Проф. Емил Янев
При спазване на всички противоепидемични мерки, на 13 септември в концертната зала на Общинския културен институт "Надежда" оркестър "Симфониета "София" осъществи първия за сезона концерт от цикъла "Лауреати на международни конкурси".
Главните действащи лица, които направиха концерта впечатляващ празник, бяха сопраното Виктория Тодорова, австрийската цигуларка Катарина Ауер и италианските пианисти Алесио Педини и Серджио Каталано - четирима природно надарени и професионално добре обучени млади музиканти, които явно притежават необходимите качества за осъществяване на успешна музикално-сценична кариера.
При изпълнението на арията на Церлина от Моцартовата опера "Дон Джовани" и на Лаурета от Пучиниевата опера "Джани Скики", освен добри гласови качества "домакинята" Виктория Тодорова показа и стремеж за постигане на стилово разнообразие при вокализирането на двете пиеси. Австрийската цигуларка Катарина Ауер демонстрира перфектно владеене на "цигулковите тайни", които ѝ позволиха да постигне убедителна интерпретация на първата част от цигулковия концерт на Чайковски. Фамилното й име подсказа хипотезата, че може би тя има някаква генетична връзка с прочутия цигулар Леополд фон Ауер (1845-1930), което я задължава да бъде достоен продължител на неговата школа. Много емоционална енергия характеризира изпълнението на първата част от втория клавирен концерт на Шопен от Алесио Педини. Същото може да се каже и за интерпретацията на Серджио Каталано на първата и третата част от клавирния концерт на Сергей Рахманинов.
Интересен факт, обединяващ четиримата млади музиканти, е, че те солираха в съпровод на симфоничен оркестър за първи път. Това е подчертано специфична способност, изискващa солистът да убеди колегите от оркестъра в целесъобразността на своята интерпретация, за да ги превърне в активни свои сътрудници.
В този контекст, трябва да се подчертае, че оркестър "Симфониета "София" беше активен партньор на солистите и всячески се стремеше да ги подпомага. Може би и новото му сценично разположение беше причина той да звучи по-релефно.
Специално трябва да се отбележи водещата роля за успеха на концерта на гост-диригента Георги Димитров. Той не беше акомпанятор, а ръководител, вдъхновител и обединител на ансамбловото музициране, осъществявано от солистите и оркестъра. С това Георги Димитров показа своето истинско артистично лице на диригент от висока класа.
На ръководството на ОКИ "Надежда" пожелавам да продължи осъществяването на концертния цикъл "Лауреати на международни конкурси".