29 Юни 2024събота11:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Водката я отдалечават от хазната

На регионите забраняват да дават бюджетни пари за производство на алкохол

/ брой: 120

visibility 71

Елена Мишина

Руските региони измислиха как да подкрепят местните производители на алкохол. На тях по сравнително честен начин им връщат от бюджета до 70% от разходите за акциза. И те не пускат на пазара конкурентите от другите субекти. Срещу тази благотворителност за сметка на държавната хазна се обяви Федералната антимонополна служба. Антимонополистите ги подкрепя и финансовото министерство.
"Нека на всички да им е еднакво лошо" - под този неофициален девиз ФАС започна битка с алкохолния сепаратизъм. Експертният съвет на ведомството подкрепи идеята за забрана на преките субсидии за производителите на алкохол. През 2013 г. в 11 себукта на Русия е планирано даването на субсидии за производителите на алкохол, се казва в писмото на Министерството на финансите до правителството. "Смятаме за възможно да се препоръча на субектите на Руската федерация да не оказват подкрепа на производителите на алкохолна продукция, в това число и бира", се казва в документа. Ведомството цитира колегите си от Министерството на търговията: прякото субсидиране на алкохолния отрасъл не отговаря на държавната политика за борба с пиянството и бирения алкохолизъм.
Производителите на алкохол наистина с всяка година се сблъскват с все по-големи трудности: през последните 4 г. цените на акцизите са се увеличили повече от два пъти, появиха се минимални цени на алкохолните напитки, преди всичко на водката. "Невъзможно е да се работи, намалява търсенето, черният пазар ни притиска", жалват се производителите.
Откъде тогава е това желание на регионите да дадат пари на алкохолния отрасъл? Който за държавната политика е храненик, той за регионалните бюджети е благодетел. Субсидиите се осигуряват от ръста на производството с цел повишаване на приходите в бюджета от акцизни постъпления. Хазната на субектите си оставя 40% от приходите от твърд алкохол, и 100 - от виното и бирата. По данни на финансовото министерство, през 2012 г. "пияните" пари са дали на регионите 2% собствени приходи, т. е. 164 милиарда рубли. Но някои републики (например Ярославска, Тулска, Омска област) получават от производителите на алкохол над една десета от доходите си!
Тази система мотивира да се произвежда повече алкохолна продукция. "Самата идея за увеличаване на производството на водка за сметка на бюджета противоречи на антиалкохолната стратегия до 2020 г.", заяви зам.-ръководителят на Росалкохолрегулиране Владислав Спирин. В регионите има съревнование по субсидиране, а "в резултат на това загубите в бюджета растат лавинообразно". Освен това се създават неконкурентни предимства за производителите в онези субекти, които не получават субсидии, се казва в доклада на представителя на една от руските алкохолни търговски къщи Владислав Мягки. Той дава пример с конкретен производител: получавайки при производството на бутилка водка субсидия от 22 рубли, в магазина той вече има разлика в цената вече от 35 рубли. По този начин "субсидираните" производители с лекота издържат минималните цени и унищожават конкурентите си.
Парадоксално е, но при това формално регионите не нарушават закона за защита на конкуренцията - според Бюджетния кодекс не всяка субсидия е преференция.
Интересно е, че за отмяна на тази практика са и самите получатели на субсидии. От изказване на представител на голям алкохолен холдинг, с производство в няколко руски региона, става ясно, че субсидията, получена от фирмата в Челябинска област, вместо за модернизиране на производството е отишла за плащане на бонуси на търговските мрежи.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 916

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1332

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 893

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 817

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 919

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 843

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 828

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ