Груби грешки лишават нашите от по-солиден аванс

/ брой: 196

автор:Владимир Николов

visibility 2445

Баскетболистите на България съкрушиха Швейцария с 92:71 (25:17, 19:24, 24:20, 24:10) в първия полуфинал за Евро 2015 и спокойно ще летят за реванша в неделя.
 Възпитаниците на Константин Папазов започнаха добре мача и поведоха с 10:4, а след първите 10 минути имаха аванс от 8 т. - 25:17. Във втората четвърт националите взеха аванс с 30:20, а след тройка на натурализирания сръбски гард Бранко Миркович авансът им набъбна до 13 - 43:30. В последните 2 минути преди почивката обаче нашите се отпуснаха и допуснаха груби грешки, които позволиха на швейцарците да направят серия от 10:0 и да стопят разликата само до 3 т. - 41:44. Гостите дори успяха да изравнят 49:49 и след нова серия поведоха със 7 т. - 56:49. Нашите обаче се събудиха и затегнаха защитата си и след 30-ата мин. отново дръпнаха със 7 т. В последната четвърт гостите започнаха да издишат и българите стигнаха до убедителна преднина, след като спечелиха частта с 24:10, и така преди реванша имат 21 т. аванс. Нашите имаха най-голяма преднина от 22 т., но балканското трио съдии  - грък, сърбин и босненец, не зачете друга тройка на Миркович заради просрочено време на атаката, като ощетиха още няколко пъти нашите и бяха на път да взривят публиката с неточните си отсъждания.
За България най-резултатен с 13 т. бе резервата Александър Янев, който се включи много добре и бе в основата на обрата и записа още 4 борби и 3 асистенции, но в последните минути допусна 2 нелепи грешки и спести разгрома на швейцарците. С по 12 т. завършиха центърът Николай Върбанов, Веселин Веселинов и Калоян Иванов, който обаче бе неузнаваемо неточен от фаул линията и също спести по-тежка загуба на гостите. Бранко Миркович се отличи с 11 т. (3 тройки от 4 опита) и 9 асистенции.
За Швейцария и в мача най-точни с по 18 т. бяха Клинт Капела и натурализираният сърбин Душан Младжан. Жонатан Дюба се отличи с 10 т. и 6 борби, а Деян Иванов овладя 8 отскочили топки.
Крайният победител ще играе във финални плейофи с победителя в двубоите Беларус - Естония, които завършиха 76:70 в Минск, а реваншът е в неделя в Талин. Победителят във финалите пък си осигурява място между 24-те отбора на Евробаскет 2015 в Украйна.
Час преди двубоя дежурният делегат на срещата се опита допълнително да изнерви нашите, като изрази становище, че Деян Иванов и Веселин Веселинов нямат право да играят с чорапи до коляното. Това внесе смут в щаба на Константин Папазов, тъй като никой не беше подготвен за такова абсурдно изискване, и впоследствие се наложи двамата да свалят с 5 см дължината на чорапите, за да могат да вземат участие в мача.

След мача:
Константин Папазов, старши треньор
"Преди мача смятах, че 12 точки е нещото, което исках. Но ние си спечелихме тази разлика. Много добро включване на Александър Янев. Беше ни подарък от Господ. Досега не го използвах много, но противниците ни играха по начин, по който не ни позволяваше да го пускаме в игра. Не беше лесен този мач, напротив, много енергия и сили ни костваше. Също много добро включване направи и Иван Лилов. Ако отидем там да пазим разликата, ще бъде пагубно. Отиваме за победа. Всички искат да се класираме и това не може да не ни влияе. Ако заслужаваме, ще бъдем на европейско първенство".
Александър Янев, най-резултатен от нашите:
"В края на първото  полувреме направихме няколко грешки, но второто полувреме играхме много агресивно и със здрава защита. Отборът на Швейцария не е нищо особено. Убеден съм, че и там ще спечелим".
Иван Лилов: "Изиграхме много силни първа и четвърта четвърт, докато през втората и третата показахме много слабости. В процеса на играта и особено в края проявихме характер и със здрава защита успяхме да постигнем много добър резултат. Смятам, че швейцарците, въпреки че са мек отбор, ще ни окажат сериозна съпротива на реванша, но ще победим и там".