Здравното министерство не планира затягане на мерките срещу коронавирус, въпреки рязкото увеличение на новозаразените. Вместо това ще се засили контрола над сегашните ограничения, които през лятото масово не се спазват.
От плана на МЗ, представен днес от зам.-министър Димитър Петров, става ясно, че целта на ведомството не е да се ограничи разпространението на заразата, а да се намери начин болните да се лекуват и извън болница. Има идея те да се посещават два-три пъти седмично от лични лекари. Въпреки че при предишните вълни повечето джипита не даваха дори консултации по телефона на болните си пациенти.
Според плана на МЗ пациентите с КОВИД ще имат право на безплатни прегледи, изследвания и лекарства, когато по лекарска преценка им е назначено домашно лечение. Домашното лечение на коронавирус ще бъде покрито от нова амбулаторна процедура, която здравното министерство разработва съвместно с НЗОК. По думите на зам.-министър Петров, амбулаторната процедура ще може да се изпълнява от джипита и лекари-специалисти. Тя ще включва 2-3 прегледа, чиято цена все още не е уточнена, изследвания без лимити и отпускането на лекарства за домашно лечение, които ще се покриват от НЗОК. Става въпрос за образни изследвания и измерване на кислородна сатурация. Ще има и лекарства, които ще се получават безплатно от аптеките по лекарско предписание - антибиотици, дексаметазон и нискомолекулни хепарини.
Целта на процедурата е да обезпечи лечението на пациенти в домашни условия, което беше неглижирано при предходните вълни, е тезата на здравното ведомство. Това щяло да намали натиска върху болниците.
Стана ясно още, че лекарите, които отказват да работят с болни от коронавирус, няма да получават бонуси. Досега личните лекарите бяха включени в списъка на медиците на първа линия, но имаше множество сигнали, че джипита отказват да лекуват и консултират пациенти с ковид.
Болниците пък сами ще решават какъв процент от легловата база да отделят за ковид пациенти. В рамките на общия брой легла в болницата всеки директор ще може според необходимостта и когато реши да преобразува колкото иска от тях в такива за лечение на коронавирус. Ще бъде създаден и софтуер за наличните легла по болници, за да са известни на Спешна помощ и гражданите.
Освен това, за да бъде облекчена работата на лечебните заведения и към тях да се насочват само пациенти, които трябва да бъдат лекувани в болнични условия, центровете за спешна медицинска помощ ще получат критерии, на база на които да преценяват дали пациентът има нужда от хоспитализация или може да се лекува в извънболничната помощ.