Властта обещала на бизнеса затварянето да е само 3 седмици
Бизнесът ще заработи отново на 21 декември. Това обещание държавата вече е дала на бизнес огранизацията стана ясно от думите на икономическия министър Лъчезар Борисов пред БНТ. Той обясни как изобщо не бил съгласен да се затваря сектор „Икономика“, но склонил, защото това щяло да е само за три седмици. В същото време здравният министър и директорите на болници обясниха ясно, че след 21 декември може да има отпускане на част от мерките, но поетапно и предвид заболеваемостта.
Бизнесът, очаквано, вече се оплаква, че няма да издържи, въпреки че повечето търговски обекти ще продължат да работят, не се затварят хотели, нито къщи за гости.
Само по време на този локдаун, бизнесът ще плати на държавата около 3 млрд. лева данъци, каза пред БиТиВи председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев. И веднага обясни, че икономическият сектор трябва да получи много сериозна подкрепа от държавата за този срок. Премиерът Бойко Борисов пък коментира още вчера, че ако бизнесът иска подкрепа като в Германия, трябва и да плаща данъци като в Германия.
Този локдаун ще струва на държавата 350 – 400 млн. лева, изчисли социалният министър Деница Сачева перди ден. Толкова са предвидените в момента разчети на икономическото и социално министерство за следващите 3 седмици, които продължавали да работят по мерките в подкрепа на бизнеса, т.е. може да се очакват още мерки в подкрепа на ликвидността на фирмите.
Според Радосвет Радев „има два подхода в тази ситуация: единият – даваш директна помощ на предприятието или другият - просто му позволяваш да не плаща неща, които са задължения“. И двата подхода в крайна сметка водят до това , че в стопанските субекти остават свободни пари. През това време се плащат данъци - данък сгради, такса смет, общински данъци, е позицията на бизнеса. Тук в България няма никаква активност по тази втора тема, категоричен беше Радев.
Според него от всички предприети до момента мерки към бизнеса - само две работят – за ликвидността на малки и микро предприятия и помощта за малки и средни предприятия.
Според икономическия министър Лъчезар Борисов „най-песимистичният сценарий е загубите да са над 1 млрд. лева“. По думите му засега не се предвижда удължаване на мораториума върху кредитите. Обмисля се работодателите да бъдат компенсирани с процент на база оборота от миналата година.
„За да имаме здрава икономика, трябва да имаме и здрав народ, така че постигнахме баланс да имаме и свобода в икономиката, за да има малко затворени сектори", е мнението на Борисов.
Основно затвореният сектор е ресторантьорството, но секторът на търговията остава отворен, с изключение на моловете, повтори министърът. По думите му решението е взето на база на „много дълбоки анализи, включително статистически и икономически“ и това е било мнението на Оперативния щаб.