21 Април 2026вторник21:56 ч.

Слугинаж

/ брой: 212

автор:Евгени Гаврилов

visibility 9397

Договор, който трябва да даде техническите и икономическите параметри за строежа на два нови реактора AP-1000, цената им и колко ще струва произвежданата от тях електроенергия, подписаха в понеделник проектната компания АЕЦ "Козлодуй-Нови мощности" и създаденият и регистриран в България консорциум между американската "Уестингхас", която ще предостави технологията, и южнокорейската "Хюндай", която ще строи бъдещите мощности.
Всичко това трябва да стане ясно до 12 месеца, но служебният министър на енергетиката Владимир Малинов допусна по-ранното изпълнение на договора, чиято цена уж била търговска тайна, но е в рамките на 350-370 млн. долара.
Очакванията са през четвъртото тримесечие на 2025 г. резултатите от технико-икономическия анализ да бъдат предоставени на парламента, за да се вземе окончателно инвестиционно решение за строежа на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" и да се премине към следващата стъпка – подписване на същинския договор за изработване на необходимото оборудване, доставката, монтажа му и въвеждането в експлоатация на първия от двата нови реактора през 2034 г. По думите на министъра сегашният контракт прави проекта "необратим".
Казусът около реализацията на "необратимия" проект у нас е твърде показателен и за още две неща. Първо,  за повече от десет години тогавашните управници от ГЕРБ не можаха да изградят визия за енергийния сектор у нас и сменяха стратегиите си всяка година, в зависимост от това накъде духа политическият вятър. И второ, лидерът на тази партия, Бойко Борисов,се оказа отлично куче-пазач на интересите на Белия дом, защото демонстрира вярност на всеки негов обитател. През есента на 2019 г., след срещата си с Доналд Тръмп във Вашингтон, Борисов цитира тогавашния  американския президент, който много харесал проекта за АЕЦ "Белене". След това стопанинът на Белия дом се смени и Борисов запя друга песен. Просто той много добре знае, че за да се хареса на властелините във Вашингтон, които и да са те, трябва да се откаже от всичко руско. И го направи. Въпреки че подопечната му счетоводителка, поставена на поста на енергийния министър, до съвсем неотдавна убеждаваше обществото, че АЕЦ "Белене"ще бъде построена от руската "Росатом" , френската "Фраматом" и американската "Дженерал електрик". След началото на войната в Украйна това на практика стана невъзможно и актуалните събития показват, че когато си със слугински манталитет, много бързо може да се изметнеш. А и си оставаш слуга за цял живот.

Крум Зарков: Това не е краят!

автор:Дума

visibility 244

"Прогресивна България" спечели мнозинство

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 72

34 души са обвиняеми за изборни нарушения

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 72

Огнище на антракс в силистренска ферма с биволи

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 72

Напрежение цари в Ормузкия проток

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 72

Роберт Голоб отказа да състави правителство

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 72

Канада търси икономическа независимост от САЩ

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 72

Песничка за кураж

visibility 699

/ брой: 72

Има безсмъртни идеи

автор:Георги Георгиев

visibility 698

/ брой: 72

Непознатият победител

visibility 706

/ брой: 72

Как отбелязват изборите по света?

автор:Дума

visibility 638

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ