27 Април 2024събота02:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отвсякъде по нещо

Владивосток - новата столица на Русия?

Ако приемем, че Москва е политически и военен център на страната, Санкт Петербург - културен и правен, то град в Азия би бил мощно икономическо средище

/ брой: 144

автор:Дума

visibility 2305

Когато икономисти и политици в стремежа си да придадат по-висока скорост на развитието на страната търсят нови възможности, те обсъждат и изграждането на нова столица. Русия, най-голямата държава в света, трябва да има три столици, твърдят специалисти: Москва - политическа и военноикономическа; Санкт Петербург - културна и правна; Владивосток или Нови Владивосток - икономическа.
Русия следва да се прикачи към мощния азиатски локомотив на икономическия ръст и да обърне решително поглед към Тихия океан и към Далечния изток. Една нова столица в този гигантски по природни изкопаеми район ще привлече талантливото младо поколение там, също и бизнеса. Смята се, че ако днес беше жив знаменитият руски цар-реформатор Петър I, той би построил именно на Тихия океан нова столица.
Като примери могат да бъдат дадени Бразилия, където преместването на столицата от Рио де Жанейро дава силен тласък в развитието на страната. После Берлин, който взема палмата на първенството от Бон и това е истински допинг за обединяването на двете части на Германия и за бързия възход на бившата Източна Германия. Преместването на столицата в Казахстан - от Алмаати в Астана - това обединява днешен Казахстан и стимулира развитието му...
За обръщане към Азия говорят както президентът Путин, така и министър-председателят Медведев. Принципите на политиката към тези руски райони трябва да бъдат следните:
- да се изхожда от реалните възможности на настоящето и бъдещето, а не да се обръща често поглед към миналото;
- индустриализация на Азия, конкурентно производство, експорт на максимално преработени суровини;
- максимално икономическо откриване към света на Задуралието;
- създаване на благоприятни възможности за привличане на капитали от цял свят;
- да се направи всичко възможно за задържане на местната талантлива младеж в района...
Сега Москва, която постоянно се разширява и застроява, изсмуква живителните сокове на цялата страна. Ако се възприеме идеята за нова столица във Владивосток, това би насочило значителна част от силите в строителството на град с частично столични функции. 87 на сто от руснаците подкрепят такава идея, 13 на сто са против.
Като велика държава Русия днес представлява обединение на три цивилизации: лицето й пред западната е Санкт Петербург; най-големият център на православното християнство е Москва; азиатското крило все още няма своя град-предводител. Не следва ли Русия да се присъедини час по-скоро към мощния азиатски локомотив?


Невероятно, но факт: слоница свири на хармоника

В зоопарка на Вашингтон има сензация - 36-годишната слоница Шанти, докарана от Шри Ланка, е била обучена да свири на устна хармоника и предизвиква у посетителите невиждан възторг. Гледачката на животното Деби Флинкман твърди, че слоницата има изключително музикален слух - тя не само вкарва въздух в хармониката, но специално търси една или друга мелодия. Понякога повтаря определени музикални пасажи - сигурен знак, че те много й харесват.

Как да се печели на рулетка


В края на 70-те години на миналия век е създадена група от ентусиасти, която имала за цел да разработи метод за печелене на рулетка. Парите трябвало да се използват за разработването на научни проекти и за издръжката на членовете на групата. Изглежда акцията била успешна, защото само от едно казино били спечелени 10 000 долара, като в сметките помагал един от първите преносими компютри в света.
Съвсем наскоро екип от математици анализира схемата на работа на рулетките в казината и вече предлага система, с която да се печели. Оказва се, че след като топчето е пуснато, трябва да се преброят завъртанията на колелото и топчето и взаимното им разположение, за да се разбере в коя половина от колелото е по-вероятно да се падне топчето. Това му дава предимство от 18% над обичайното, докато обикновено преимуществото е на страната на заведението и се равнява на 2,7 на сто. Недоброто балансиране на рулетката също може да увеличи преимуществото на играча. 


В Страната на неограничените възможности всичко е... възможно

Няма човек да не е патил веднъж, дваж или много повече от хълцане. За да се спаси, хълцащият опитва какво ли не - изпиване на чаша топла вода на екс, тупане по гърба, изплашване, подскачане на куц крак, изяждане на няколко чаени лъжички захар и какво ли още не. Да, но не и не!
Лекарство открива 13-годишната американска ученичка Малори Кивмън, която сама страда от хълцане в продължение на повече от 2 години. Момичето измислило близалка - тя съдържа ябълков оцет и захар. Близалката отключва комплекс от нерви в гърлото, които са виновни за рефлекса на хълцане. Тя стимулира тези нерви и спира сигнала за хълцане.
С типичната си американска предприемчивост ученичката показва, че в Страната на неограничените възможности всичко е възможно и регистрира своя собствена компания, за да продава създаденото от нея лекарство. Тя е подала документи за патент, осигурила си е финансиране и екип от консултанти.

Улични лампи работят с водорасли



Някои водорасли могат да извличат енергия както от фотосинтезата, така и от приема на органичен въглерод. Точно тази тяхна особеност е използвал френският биохимик Пиер Калея, за да създаде захранвана с водорасли улична лампа, която може да абсорбира повече от един тон въглероден диоксид годишно. Това количество е равно на въглеродните емисии, абсорбирани от 150-200 дървета.
Изобретателят е убеден, че една "гора" от такива лампи с водорасли във всеки град би могла да замести всички дървета, изсечени заради разширяването на градските райони.   


Юруш на диамантите, че... свършват



Икономическата криза обърка хората с някой и друг свободен лев: едни се втурнаха да обръщат парите си от една валута в друга уж за по-сигурно, други се хвърлиха да купуват злато, макар че моментът за това е неблагоприятен, защото последните две години цената му върви само нагоре, трети се захванаха с акции, четвърти, четвърти може би се оказаха най-умни... Те насочиха поглед към диамантите, тъй като според специалистите в този бранш годишната доходност от тях е между 5 и 20 процента!
Смята се, че до 2020-2022 г. добивът на диаманти в света ще приключи, просто те ще свършат. Като се има предвид, че предлагането ще става все по-малко, то цената неминуемо ще расте и в това отношение пресмятанията са категорични. Средният годишен ръст на стойността на 3-7-каратовите диамати е между 15 и 20 на сто.
През миналата година цената им е скочила с 32 на сто, а само за първите 3 месеца на тази година те са по-скъпи с 18 на сто.
Оформянето на средна класа в България, но и в други страни, поставя проблема как тя да инвестира свободните си средства. Така че купуването на диаманти е една прекрасна възможност и вече може да се определи и профилът на купувача: 45-55-годишен мъж с малък, но често и с голям бизнес. Макар че има и рекорди - един от клиентите е 93-годишен - той купил диамант за подарък на дъщеря си. Българин...

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ