Виолета Желева: БСП доказа, че има алтернатива на сегашното управление
БСП е готова с реална законодателна алтернатива. Това заяви народния представител Виолета Желева на дискусия “Накъде отива България?” по инициатива на ОбщС на БСП в Димитровград. Гости на дискусията бяха зам.-председателят на ПГ “БСП за България” Крум Зарков и народният представител Никола Динков.
Виолета Желева акцентира върху законодателната активност на групата на социалистите. Тя припомни, че БСП има внесени над 30 законопроекта. Показваме, че има и друг начин за управление на държавата, подчерта депутатът от левицата. По думите й най-стряскащ е проблемът с демографската криза. Ако след време ни няма, каквито и политики да правим, няма да има смисъл, подчерта Желева.
Когато говорим за това накъде отива България трябва да разграничим три основни аспекта - вътрешен, външен и политически, посочи от своя страна Крум Зарков. Според него не е достатъчно само да констатираме факти, а е необходимо да предложим визия за България. БСП е в състояние да реши тази задача и това е нещото, което ни отличава от управляващите, категоричен бе зам.-председателят на ПГ "БСП за България". В момента в съветите и комисиите на НС на БСП се подготвя такъв документ и той ще бъде представен на гражданте в края на месеца. Основните акценти са социалната сфера, икономическата сфера и нивата на доходи, образование, здравеопазване, демография и сигурност, заяви той. По думите му целта е тази визия за България да стигне до колкото се може повече хора и те да дадат своите предложения, за да намери широка обществена подкрепа.
С този документ искаме да покажем, че алтернатива за развитието на държавата има и на преден план може да стои националният ни интерес и интересът на хората, подчерта Зарков.
В рамките на европредседателството, правителството не успя да защити два основни български приоритета, коментира на срещата Никола Динков. Той открои като проблем липсата на инвестиции от страна на големи европейски фирми, както и невъзможността, в рамките на обощоевропейската селскостопанска политика, да бъде защитен интересът на местните производители. Динков даде конкретни примери в тази посока. По думите му в сферата на автомобилостроенето 21% от производството на автомобили се извършва в страните от Централна и Източна Европа, докато в България се правят само части за тях. Това е производство с много ниска добавена стойност и няма как да очакваме заетите в тази сфера да получават по-високи доходи, заяви той. По отношение на селското стопанство бе даден пример с Полша, където производството на ябълки и картофи се субсидира допълнително с национални плащания. Цената на ябълките на Дунав мост е 50 стотинки, а себестойноста на българските е 78-80 ст. В България най-сериозните субсидии са в зърнопроизводство, което е високотехнологично и почти не осигурява работни места. Субсидирането на производството на плодове и зеленчуци и в сферата на животновъдството е неадекватно и по този начин България е загубила водещите си позиции, които е имала в минали години.
Факт е , че Европа се променя и ние трябва да сме част от инициаторите на тази промяна, иначе ще останем за дълго време периферия, коментира Крум Зарков. Според него е много важно ЕС и Русия да си сътрудничат, а не да се противопоставят.
В хода на разговора бяха обсъдени въпроси, касаещи конкретни проблеми на гражданите. Постъпиха и предложения за законодателните инициативи на БСП.