19 Октомври 2024събота11:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вила, апартамент, кола

Кремъл се готви да качи министрите на хеликоптери, потвърди шефът на Управлението по делата на президента Владимир Кожин

/ брой: 251

visibility 205

Татяна Зикова

Какви привилегии могат да загубят чиновниците и кога ще започнат да използват хеликоптери, за да разтоварят московските пътища? Колко резиденции има днес държавният глава? На тези и на други въпроси на "Делова закуска" в "Российская газета" отговори шефът на Управлението по делата на президента Владимир Кожин.
- Напоследък много се говори за монетизирането на чиновническите привилегии. За какво става дума?
- Президентът поръча да се направят сметките. Ще ви кажа за какво става дума. Например назначават някого за министър. Какви "привилегии" получава той? Ако министърът не е московчанин, то според съществуващите правила трябва да му предоставим жилище. В този случай своето собствено той трябва или да го предаде в Управлението по делата, или да го продаде по пазарни цени, а парите да даде в касата на Управлението. Привилегия ли е това? И как да я "монетизираме"?
Друго - транспортът. Министърът получава служебна кола. Нейната задача е преди всичко изпълнение именно на служебните функции. Привилегия ли е това? Някои ни предлагат да продадем автомобилите и да взимаме под наем. Това е абсолютно дилетантски подход. Ние осигуряваме безопасността на движението, професионализма и високата квалификация на шофьорите, медицинския им контрол, техническата изправност на колите, конфиденциалност, правилното съхранение на автотранспорта. Нито една друга организация не може да ви гарантира това. Така че според мен транспортното обслужване не е целесъобразно да се "монетизира".
- А медицината?
- По-голямата част от сметките засяга именно медицинското обслужване. Но и тук трябва да се внимава. Днес наборът от медицински услуги влиза в социалния пакет. Чиновниците ги обслужват безплатно, но до определен лимит. След това - плащат.
- Има и държавни вили...
- Първо, те са за ограничен кръг от хора. Второ, както и в случая с медицината, ние всяка година вдигаме цените за тях.
- Да преминем към друга тема, за която днес много се говори - приватизацията. Върви ли този процес в имотния комплекс на Управлението?
- Да, влезте в нашия сайт udprf.ru и вижте какви търгове са обявени, какво се продава.
- А какво продавате?
- Това, което ни е неизгодно да държим, скъпо е да се реконструира, което от дълго време не се ползва.
През 2011 година продадохме имущество за над 3 милиарда рубли.
Парите се използват за реконструкция на други обекти. Например санаториума "Янтарний берег" в Юрмала, който след дълги преговори с Латвия успяхме да запазим като собственост на Руската федерация. Този уникален комплекс на Рижското крайбрежие не е бил ремонтиран от дълги години. А в същото време е много популярен.
Разбира се, ще го оправим. Държавата може да бъде също толкова ефективен стопанин, колкото и частният предприемач. Всичко зависи от хората.
- Каква е точната пазарна стойност на всичките ви активи?
- Нашите обекти имат балансова стойност, която, разбира се, се различава от пазарната. Ако решим да ги продаваме, тогава ще е необходима пазарната им цена. Засега обаче тя не е необходима, а и самата процедура на оценяване е доста скъпо "удоволствие". Затова такива цифри просто няма. Сега се говори за някакви трилиони рубли, милиарди долари. Иска ми се да попитам авторите на тези слухове на какво се основават тези оценки, откъде са ги взели?
- Владимир Игнатович, има още една тема, вълнуваща читателите ни - вечните задръствания в Москва. Има ли планове ръководството на страната да използва хеликоптери? И ако не - защо?
- И президентът на страната, и премиерът на практика постоянно използват хеликоптери. Именно за да не създават проблеми по пътищата.
Друг въпрос е, че тази практика трябва да се разширява. Затова днес има реална програма за изграждане на транспортни коридори във въздушното пространство. И един от съветниците на президента работи по нея. В страната ни има достатъчно хеликоптери. Те обаче трябва от някъде да излитат и някъде да кацат. Необходими са площадки за хеликоптери. Освен това трябва внимателно да обмислим, за да не създадем задръствания не само по пътищата, но и в небето. Това е много деликатна тема.
- Кога ще станат известни първите резултати от тази разработка?
- Надявам се да започнем да реализираме тези планове през следващата година.
- В Краснодарския край, особено в Геленджик, в Анапа, много говорят за новите резиденции на президента, за вилата на патриарха, която също се стопанисва от управлението ви. Колко резиденции има днес държавният глава?
- "Вила на Путин" в Геленджик няма. Не знам кой е собственикът на имението там. До Геленджик действа патриаршият и синодалният духовно-административен и културен център на Руската православна църква в южната част на Русия. И ние помагаме при строителството му.
Колкото до т.нар. "резиденции" на президента, тук е пълно със слухове. Например пристига държавният глава в Красноярск, пренощува там - и хоп, резиденция. Пристига в Иркутск, остава там през нощта в хотел - и пак, резиденция. Всъщност това са или хотели на местната власт, или бизнес-центрове от регионално значение. Те обаче нямат никакво отношение към управлението. Мога официално, вероятно за стотен път, да кажа - извън Москва президентът има три резиденции - "Огарьово" в Подмосковието, "Бочаров Ручей" в Сочи и на Валдай.
- Може би има политически смисъл да има президентска резиденция в Далечния изток?
- Разбира се, има. Страната ни е огромна и резиденция на президента в Далечния изток би била важна и от геополитическа гледна точка. Засега обаче нямаме средства за това. В дългосрочна перспектива обаче е напълно възможно, ако се направи на базата на някакво частно-държавно партньорство.
- Засягат ли плановете за разширяването на Москва управлението, готвите ли се да се местите?
- Тук всичко трябва внимателно да се обмисли. Трябва детайлно да се разработи и въпросът за перспективата за изграждането на т.нар. Правителствен квартал в рамките на съществуващата Москва. Теоретично - това е до Кремъл. Правителственият квартал предполага концентрацията на едно място на администрацията на президента, важните министерства и учреждения, за да се намалят максимално междуведомствените придвижвания по града.
- А в какъв стадий е създаването на новия комплекс "Музей на Московския Кремъл"?
- Предпроектният стадий вече е завършен. Напълно е ясно какво ще представлява този уникален музейно-изложбен комплекс. До края на годината проектът ще бъде напълно утвърден. В началото на 2013-а ще започнем изграждането.
Задачата ни е да създадем не музей в чист вид, а именно уникален изложбен и образователен комплекс.
- Неотдавна приключи срещата на върха на АТИС във Владивосток. Как оценявате организацията на форума и какво трябва да се има предвид при подготовката през 2013 г. на срещата на Г-20 и на форума на Г-8 през 2014-а?
- Според общата оценка на участниците и гостите на срещата на върха на АТИС форумът е бил организиран на най-високо ниво. Добри отзиви получихме и от вашите колеги, които работиха в пресцентъра. А подготовката за новите срещи на най-високо ниво вече е в разгара си. Какво е "осмицата", да не говорим за "двайсетицата"? Това са хиляди въпроси, огромна работа - от сигурността до храната, огромно количество хора, министерства, ведомства, които трябва да се съгласуват. Разбира се, опитът на Владивосток се анализира и се има предвид. Колкото до Г-20, тази среща ще се състои в Константиновския дворец в Стрелня край Санкт Петербург.
- А Г-8 къде ще бъде?
- Засега няма да ви кажа. Но няма да е в Питер, нито в Казан, и няма да е в Москва.


Владимир Кожин на "делова закуска" в "Российская газета"


Администрацията на президента разработва идеята за създаване на въздушни коридори, за да разтовари московските пътища


Резиденцията "Ново Огарьово" е имение още от ХIХ век, разположено на брега на Москва река. Основната сграда е построена в стил английска готика


Управлението по делата на президента разработва планове за изграждане на "правителствен квартал" недалеч от Кремъл

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1087

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1581

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1098

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1310

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1519

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1324

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1066

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ