20 Октомври 2024неделя19:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вещаят 80% поскъпване на зърното до средата на века

Според данни на Световната банка 75% от повишението на цените на храните се дължи на трансфера на реколтата в биоенергия

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 113

Прогнозите показват, че до средата на века цената на пшеницата може да се повиши с до 70-80 процента, а на царевицата - с до 50 на сто. Това каза вчера по време на дискусиите по проблемите на водната и продоволствената сигурност на Комитета по наука и технологии в рамките на пролетната сесия на парламентарната асамблея на НАТО докладчикът Филип Вител. Той коментира, че през следващите деситилетия загубата на вода, промяната в климата и намалението на възможността за изхранване на населението могат да бъдат катастрофални проблеми. Според изнесените от него данни в момента 130 държави са принудени да внасят храни, а други 30 не могат да финансират импорта. 13 държави са на ръба на глада, посочи Вител. През 2050 година населението на земята ще достигне 9 милиарда души, което означава, че всяка година трябва допълнително да се осигурява храна за 81 милиона души, каза той. Според данни на Световната банка 75 процента от повишението на цените на храните се дължи на трансфера на реколтата в биоенергия. Пряко влияние върху цените на земеделското производство имат и климатичните промени. По думите на Вител производителите трябва да се ориентират към изместването на сезоните. Според него са необходими огромни инвестиции в земеделието, особено в Африка. Освен това  трябва да се подобри рандеманът на продукцията и с подходящи технологии той да се утрои. Проф. Йоаким фон Браун, директор на Центъра за изследване на развитието в Бон, Германия и бивш директор на Центъра по изхранване във Вашингтон, коментира, че проблемът с изхранването е свързан и с насилие. Гладът, който намаляваше бавно до средата на 90-те години, не бива да се забравя, защото отново се увеличава, предупреди фон Браун. Според изнесените от него данни броят на гладуващите надхвърля 1 милиард души, а по света има 2 милиарда души, които не могат да си позволят здравословна храна. За промяната на цените на храните той коментира, че те се характеризират с растеж и непостоянност. По думите му през 2011 година се наблюдава тенденция цените да достигат много високите стойности от 2008 година. Достигането на населението до 9 милиарда души по днешните стандарти означава, че реалната консумация ще е на 12 милиарда души, каза Фон Браун. Според него един от основните проблеми е ниската производителност в земеделието. Той посочи, че използването на биогоривата е довело до 30-процентов ръст на цените и е необходима обща политика те да не увеличават несигурността при храните.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ