"Весел" празнува с "Принцесата и граховото зърно"
Великотърновският театър отбелязва втори рожден ден в читалище "Искра"
/ брой: 120
В навечерието на 1 юни - Деня на детето, театър "Весел" празнува втори рожден ден на куклената сцена за съботни спектакли в читалище "Искра" в старата столица. За две години любителите на кукленото театрално изкуство имаха възможност да гледат над 60 спектакъла от афишите на театър "Весел" и на държавните куклени театри от Стара Загора, Сливен, Русе, Търговище, Габрово, Варна, Бургас, Ямбол, Хасково и Пловдив. Идеята на търновските кукленици придоби огромна популярност. Блaгoдapeниe нa интересния пpoeкт и с активната подкрепа на община Велико Търново в старата столица се обособи театрално пространство за малките зрители, което предлага изключително богатство и разнообразие от детски заглавия.
В съботния афиш на "Весел" на 30 май от 11 ч. в читалище "Искра" театърът домакин представя своя оригинален прочит на класическата приказка "Принцесата и граховото зърно" по Х. Кр. Андерсен. Докато събират разпиления около трона грах, актьорите изпадат в романтичен спомен, който ги връща към славното минало на кралството. Така, увлечени в спомена, представят известната Андерсенова приказка, интерпретирана като старинна италианска опера-буфа. Една история, чиято идея за истинската стойност на човека е актуална във всички времена. Само сърцето има способността да усети и познае истината...
Постановката е дело на Тодор Вълов, а сценографията, куклите и костюмите - на Емелияна Тотева. Оригиналната музика и звуковата картина са на Елена Методиева. Студийният звукозапис е осъществен от Петър Атанасчев. Ролите са поверени на актьорите Елка Баланова и Веселин Василев. Спектакълът "Принцесата и граховото зърно" на театър "Весел" е представян на международните фестивали "Двама са малко, трима са много" в Пловдив, "Михаил Лакатник" в Ямбол, както и на фестивала в Суботица (Сърбия). За ролите си в пиесата търновските кукленици печелят приз за актьорски ансамбъл, присъден лично от световноизвестния театрален историк, критик и драматург проф. Борис Голдовский. Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.