19 Май 2024неделя08:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

Велики Новгород - незабравимо пътешествие през вековете

Бащата на руските градове очарова с културно-историческите си паметници и богата духовност

/ брой: 275

автор:Надежда Ушева

visibility 1611

На около 200 км от Санкт Петербург, в северозападната част на Русия, се намира един от най-древните градове в страната - Велики Новгород. За негова рождена дата се смята 859 г. Наричан е "велики", защото е бил голям за времето си град. Днес населението му наброява около 220 хиляди жители. Сравнително компактен за днешните размери на Федерацията, Новгород пази дълга и славна история като мощен властови център и средище на активна книжовна дейност, като играе голяма роля и в развитието на руската литература и изкуство.
Тук, на бреговете на река Волхов, на които е разположен градът, особено осезаемо се усещат свещените и древни земи. Буквално с всяка крачка - по старите калдъръми и паркове, по Новгородския Кремъл или Ярославовото дворище, имах чувството, че се връщам назад във вековете. Изумително количество исторически паметници, съхранявани от Х до ХVIII век, включително черкви и манастири - над 60 на брой, може да се видят на такава малка територия за Русия.  
Главната историческа забележителност на града е неговият Кремъл. Той не е известен, колкото Московския, но не му отстъпва по красота, градеж или величие. Построен по заповед на руския княз Ярослав през XI век, Новгородският Кремъл е най-старият в страната. Неговата площ е над 12 хектара. Дължината на крепостните му стени е над 1400 м. От дванадесетте красиви кули, които са се издигали някога, са се запазили девет. Една от кулите, предназначена за наблюдение, се извисява над 40 м височина. Стените му са били с височина до 15 м и с дебелина над 6 м.
Именно оттук са тръгнали воините на княз  Александър, когато са поели към прочутата си битка с шведите край река Нева, от която той получава и прозвището Невски. Днес срещу не скъп входен билет човек може да се изкачи на същата тази крепост, да я обходи цялата, да се полюбува на прекрасната панорама, която се разкрива отгоре, и разбира се, да си направи много снимки за спомен.
Във вътрешната част на Кремъл са разположени други интересни сгради като тези на  филхармонията, училището на името на Сергей Рахманинов, ателиета за реставрация, библиотека, Музей на изобразителното изкуство...
Несъмнено измежду тях най-много грабва внушителният храм "Света София", който е най-древният в Русия, издигнат през 1045-1050 г. Той е петкуполен, висок 40 м. Изграден от камък, храмът олицетворява архитектурата на цялата Новгородска област. Жителите са смятали Софийския събор за главен символ на града. Една приказка гласи: "Където е "Света София", там е и Новгород"!
До храма се намира Грановитата палата, в която се помещава музей с уникални експонати от църковна утвар от XI-XII век, шедьоври от злато и сребро от новгородски майстори. Редом с Грановитата палата се извисява и Часовнята - най-високото съоръжение на Кремъл. 
Преди да продължи нашата обиколка по-нататък, се спираме до внушителния монумент "Хилядолетната Русия", издигнат през 1862 г. в чест на празнуването на хилядолетието на Руската държава, за ознаменуване на огромния принос на Новгород в държавното и културното строителство на страната. Паметникът е построен по проект на петербургския скулптор Михаил Микешин. Той е наистина уникален и няма аналог никъде по света. Върху монумента са изобразени 129 бележити личности, свързани с историята и културата на страната. Основната идея е представена от скулптурната група - ангел с кръст и коленичила пред него женска фигура, олицетворяваща древна Русия.
В търговската част на Велики Новгород се  намира т.нар. Ярославово дворище, което е другата голяма забележителност на града, наричан още "Бащата на руските градове".
То се споменава за първи път през 1113 г. като "Княжески двор" и произлиза от името на княз Ярослав Владимирович, който в началото на XI век го пренася тук. На територията на Ярославовото дворище се намират множество княжески и търговски постройки, известна част от които са запазени и  днес. За посетителите голям интерес представляват Николската черква - най-древната в дворището, за която казват, че е неповторимо архитектурно бижу, Гостиный двор с интересната експозиция "Спасените фрески" и още храмове с богата история...
Накрая посетихме и Музея на дървената архитектура "Витославлици", разположен на 4 км от града в неописуемо китна местност. Пред погледа ни неочаквано се появиха множество старинни селски къщи, манастири и черкви, всяка от които се отличава със свой характерен стил и облик. През 1964 г. тук е бил пренесен първият експонат, а именно - черквата "Успение Богородично" от 1595 г. от село Курицко.  Постепенно експозицията на открито се надгражда. 
Днес в музея може да се разгледат най-добрите образци на руската дървена архитектура. Едновременно може да се полюбувате и на красивата природа, която с багрите си изпъстря това място и го прави невероятно живописно, особено през есента.
Древен, мъдър, величествен, богат на черкви и манастири... Гостоприемен и очароващ. Така ще запомня Велики Новгород, приканващ към вълнуващо пътешествие във времето.   


Музеят на дървената архитектура "Витославлици"

Внушителният монумент "Хилядолетната Русия" и храмът "Света София"

Ярославовото дворище

Новгородският Кремъл
Снимки Авторката и интернет
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ