15 Януари 2025сряда16:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Вечеря със секси премиерка

/ брой: 9

автор:Георги Готев

visibility 2324

Не става дума за Меркел, разбира се, а за високата руса датчанка Хеле Торнинг-Шмидт, която от 1 януари е ротационен председател на Евросъюза. Страхотна дама, при това наше момиче, от ПЕС. През септември спечели изборите и е начело на тройна коалиция от нейната социалдемократическа партия, либералите и левичарско-зелена партия. Начело е на правителство на малцинството, с 89 депутати от общо 179, срещу 86 за опозицията.
Вечерята беше в нейната официална резиденция, старинна къща в покрайнините на Копенхаген, която по скандинавска традиция бе напълно отворена за разглеждане от гостите, от салоните до канцеларията с компютъра и масата за пинг-понг. Поводът беше началото на датското председателство на ЕС, което започна от 1 януари, но беше официално открито вчера в присъствието на Барозу и еврокомисарите.
Датчаните бяха поканили 66 журналисти, постоянно акредитирани в Брюксел, да присъстват на откриването, а също да се срещнат с членовете на правителството и да зададат всички интересуващи ги въпроси. Датското правителство http://www.stm.dk/_a_2819.html е сред тези с най-ниска средна възраст и най-голям брой жени в света. Дамите са девет от общо 23-ма членове на правителството.
Дания е страната, в която според проучвания цели 96% от населението се чувстват доволни от живота си, което ги нарежда на първо място в класацията на най-щастливите нации в Европа. За добро или лошо, България не е включена в проучването.
Датчаните са и сред най-богатите в ЕС. БВП на глава от населението е 127% от средния за ЕС и е по-висок само в Люксембург и Холандия. По официални данни българите имаме 44% от средния за ЕС БВП на глава от населението.
От обясненията на министрите, с които разговарях, открих, че Дания не смята себе си за пострадала от кризата, която разтърсва Европа. Страната не е член на еврозоната, след като датчаните отхвърлиха еврото на референдум през 2000 г. За разлика от Франция, Германия или Белгия, страната също така няма проблеми с интегрирането на малцинствата, увери ме социалната министърка. От разходка по улиците се уверих, че в Копенхаген има сравнително малко имигрантско население.
Но да се върна на вечерята с впечатляващата премиерка. В Брюксел въздъхнаха с облеччение, когато Торнинг-Шмидт пое властта, защото първата мярка, която правителството прие, беше да премахне контрола по границите, което предишното десноцентистко правителство беше тръгнало да установява, противно на правилата в Шенген. Торнинг-Шмидт е харесвана в Брюксел, защото е с ясни проевропейски позиции. Любопитни детайли от биографията й са, че е завършила колежа в Брюж, който подготвя кадри за евроинституциите, че е била евродепутат от 1999 до 2004 г. и че е омъжена за сина на бившия британски комисар лейбърист Нийл Кинък.
Дания има три "опт-аута" от общите европейски политики, тоест избрала е да не участва в еврото, политиката по отбрана и в областта правосъдие и вътрешни работи. Но новото правителство в рамките на мандата си ще проведе референдуми за премахваване на последните два опт-аута.
Това, че премиерката е на ти с брюкселските среди, много помага на комуникацията. И тя, и всички министри говорят не само на отличен английски, но и на жаргона на евроинституциите.
Торнинг-Шмидт започна шеговито, с предупреждение, че няма да коментира само една тема. Според датските медии, по време на срещата на върха на 9 декември, тя се изказала в подкрепа на това, решенията в ЕС да бъдат вземани от всички 27 държави. На това място Саркози я прекъснал и й казал да мълчи, защото страната й не е в еврозоната, а също, защото била прекалено "нова", прекалено неопитна като премиер.
Датчаните посрещнаха тези публикации като голяма обида. Министърът на европейските въпроси Николай Вамен каза, че не е присъствал, но е сигурен, че Торнинг-Шмидт е дала "твърд отговор" на Саркози. Други официални лица, които пожелаха анонимност, в типично български стил ми казаха, че Торнинг-Шмидт е "повече мъж" от Саркози. Като цяло, останах с впечатление, че Дания вече е в авангарда на недоволните срещу ролята на Саркози в европейските въпроси. Конкретни примери са неговото предложение за нов европейски данък - такса върху финансовите транзакции, който датчаните смятат за необмислен, а също "златното правило" за ограничения на дефицита, което да стане част от конституциите. Не сме си пипали конституцията от 60 години, не виждаме причина да го правим сега, казаха отговорни фактори.
Буквално всички, с които говорих, изглеждаха убедени, че Саркози прави тези предложения не за да спаси Евросъюза, а да се опита да спечели изборите на 6 май. Също така са убедени, че Саркози се изрепчи на тяхната премиерка не защото е неопитна, а защото е социалистка, като Франсоа Оланд, който се готви да го детронира.
Датчаните, които имат традиционно по-развити отношения с Германия от самата Франция, никак не са убедени, че в двойката Саркози-Меркел съществува необходимата доза разбирателство. След Берлускони, изглежда следващият приоритет на европейската политика е свалянето на Саркози.


 

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 922

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ