Вече издават електронен сертификат на ваксинираните
Всеки ваксиниран срещу COVID у нас вече може да получи електронен сертификат. Как действа системата за това показа днес здравният министър проф. Костадин Анеглов заедно с директора на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов.
Електронният сертификат вече е факт и всеки ваксиниран може да го получи по два начина, каза министърът. И добави, че не е привърженик на идеята този сертификат да дава определени привилегии, особено що се отнася до свободата на придвижване. Добави, че това решение трябва да бъде взето на политическо ниво и за целия ЕС.
Сертификатът се получава с електронен подпис или през личните лекари, които могат да го разпечатат на хартия. Ако имате сертификат, той може да бъде проверен с QR кода и можете да го носите със себе си. Не мисля, че ще има изискване в това отношение от граничните власти, допълни министърът.
Самият сертификат няма печат и подпис. Той се генерира от системата автоматично. Има QR код, с който влизате в системата и когато го направите, снимаме кода и излиза, че сертификатът е валиден. За да не бъдат допускани злоупотреби, са направени няколко нива на сигурност, каза Ангелов. Този сертификат може да бъде проверен от всеки контролен орган в страната и чужбина. Излизат последното число от уникалния номер на сертификата, както и първите букви на името, денят на раждането и всички данни за ваксината, както и националният референтен номер на ваксината. Ако някой се опита да направи злоупотреба с този сертификат, тя е невъзможна, увери министърът.
Ивайло Филипов, директор на „Информационно обслужване“, посочи, че системата за електронното здравно досие е направена с електронен подпис, защото става дума за здравна информация, а това е най-високото ниво на защита.
В пациентското досие има раздели за личен лекар, прегледи, електронни рецепти, медицинска експертиза, имунизации и др. От системата може да се генерира сертификат за ваксинация. Имената са изписани на латиница и на български. Има уникален номер на сертификата. Системата е активна от днес. Уникалното е, че сертификатът може да бъде проверен с мобилен телефон чрез QR код. Оттук нататък ще надграждаме системата за електронното досие, посочи Филипов, цитиран от „Фокус“.
По думите му в системата се съдържа и всичката необходима информация за личните лекари, всички прегледи на пациентите, както и резултатите от извършени изследвания, които се връщат в системата на личния лекар. Той добави, че всеки може да разгледа електронното си досие посредством електронен подпис. По думите му това е пациентско досие и е изцяло ориентирано към пациентите, а цялата информация постъпва автоматично.
Към края на март електронното направление ще бъде достъпно за всички диагностични процедури в доболничната помощ, каза още министърът на здравеопазването.
Отговарям за здравето и живота на българските граждани и натам е насочена моята работа. Логично е лекарите да имат данни за вас и какво се е случило с вашата медицинска история, защото някои от спешните пациенти, които постъпват не винаги могат да разкажат своята анамнеза. Основната цел на електронното здравно досие е да улесним максимално всички участници в системата на здравеопазването - и пациенти, и лекари. Голяма част от пациентите се разхождат от лекар на лекар с една голяма папки с всички рецепти, епикризи и рецептурни книжки. Трябва да ги улесним, посочи министърът.
Още когато станах министър, казах, че една от основните цели, по които ще работим, е Националната здравноинформационна система. Тя ще бъде надградена. Ще включим в нея и протоколите за скъпостуващо лечение, както и направленията за специалист. Това е приоритет, по който работим и това е резултатът. В извънболничната помощ имат електронен подпис колегите. Няма как да се влезе без електронен подпис с цел да гарантираме личните данни на хората. Сертификатът автоматично се интегрира в системата и влиза в пациентското досие. Всеки преглед също влиза в пациентското досие, както и освидетелстването с НЕЛК или ТЕЛК, зави Ангелов.