Палитра
Възрожденски щампи украсиха галерия "УниАрт"
/ брой: 11
Експозицията представя кавалетното, религиозно изкуство под формата на възрожденски гравюри от фонда на Художествения отдел "Станка Димитрова" към Регионалния исторически музей в Кърджали. Богатата колекция възрожденски щампи на Художествения отдел е рядка ценност, каквато не всеки музей или галерия в България, а и на Балканите, притежава.
Част от откритите щампи са изложени в галерия "УниАрт" на НБУ. През 1968 г., при обиколка из ивайловградски черкви и манастири, Станка Димитрова заедно с комисия описва и номерира икони от църквата "Св. св. Константин и Елена" в с. Долно Луково. В женското отделение на църквата земята поддава под крака й. Заедно с комисията тя разравя земята и открива близо 150 щампи, завити в тракийски кърпи, проядени на места от насекоми. Благодарение на песъчливата почва в по-голямата си част щампите се запазват цели и в добро състояние. Реставрирани и съхранявани в подходящи условия, днес те могат да бъдат експонирани.
Графика се работи в продължение на три века главно в обителите на Света гора и Ерусалим. Още през XVI век поклонници от българските земи посещават светите места и наред с обичайните подаръци носят малки икони, йерусалимии и щампи по родните си земи. Хартиените икони или религиозните гравюри са интересен аспект от църковната иконография от османския период. Те са самостоятелни (не вградени в книги) изображения и отразяват манастири и обители, светци, религиозни сцени.