20 Февруари 2026петък04:48 ч.

Възпитаници на академия "Сибелиус" записаха Седма симфония

/ брой: 198

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 3298

От създаването си през 1993 г. финландската рокбанда "Апокалиптика" е издала 6 студийни албума, в които са включени множество чело инструментали, наред с песните с вокали. Какъвто и стил да изследват - от феерични интерлюдии до ударни тежки ритми - тяхната музика е завладяваща, динамична и мелодична. Със седмия си албум - "7th Symphony", бандата композира албум, който е истинска симфония.
"Инструменталната част е по-инструментална от всичко, което сме правили досега, казва основният автор и челист Ейка Топинен. Искахме да напишем парчетата така, че като ги слуша човек, да не си казва: "Чудесни са, но къде са вокалите?"
В същото време "7th Symphony" включва рок парчета, които са по-твърди от всичко, създавано след 2001 г., когато издадоха епичната тава "Cult", основно с кавъри. Точно както "Cult" хвърли нова светлина върху "Апокалиптика", сега "7th Symphony" е следваща стъпка в творческото развитие на бандата. Повечето от песните в албума са продуцирани от Джо Барези, а две от четирите вокални парчета - от Хауърд Бенсън.
В добавка към шестте симфонични трака "7th Symphony" включва четири песни с вокали, написани съвместно с други известни артисти. Първият сингъл - "End of Me", е написан заедно с Джони Андрюс и фронтмена на "Bush" Гевин Росдейл, който участва с вокали. Другите гост вокалисти са също впечатляващи. Брент Смит от "Shinedown" пее в "Not Strong Enough", написана от известната носителка на награди и авторка на песни Даян Уорън и продуцирана от Хауърд Бенсън. Бенсън също така работи с Лейси от "Flyleaf" върху песента "Broken Pieces." 
Една от любимите песни на Топинен в "7th Symphony" е "Beautiful". Цялото оркестрално парче е записано с тримата челисти и барабаниста Мико Сирен на бас. И ако "Beautiful" звучи открито и уязвимо, това може би е свързано с начина, по който е записано. "Решихме да го изпълним голи, казва Топинен. В един момент и четиримата свирехме голи в стаята акустична музика. Да свириш гол, носи добри усещания. Беше много забавно."
"7th Symphony" е музикалната кулминация в 17-годишната история на бандата. "Апокалиптика" е създадена през 1993 г. от Топинен и трима негови приятели с класическо образование от престижната академия "Сибелиус". Три години по-късно издават дебютния си албум "Apocalyptica Plays Metallica by Four Cellos".
С планираното лятно турне в САЩ и Европа почвата е подготвена за "7th Symphony" - най-вдъхновяващия и еклектичен албум на "Апокалиптика", в който съжителстват прекрасни мелодии с тежки ритми. "7th Symphony" излиза на българския музикален пазар от "Вирджиния рекърдс/Sony Music Еntertainment" с медийната подкрепа на радио Z-Rock, списание "Pro-Rock" и "Metal Katehizis", научи ДУМА от Павел Атанасов.

Снимки "Virginia Records/Sony Music Entertainment"

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ