Възмутените тресат Европа
"Гневът на народа" срещу политици и банкери се излива по улиците на континента
/ брой: 139
Стотици хиляди възмутени европейци протестираха по улиците на Мадрид, Барселона, Атина, Париж, Брюксел. Демонстрациите под наслов "Те не ни представляват" и "Чуйте гнева на народа", които обвиняват политиците и банкерите за икономическата криза, бяха определени от някои западни медии като "социален армагедон".
В Мадрид бе поредната проява на започналото на 15 май движение, вече известно като "Възмутените", което напоследък от палаткови лагери се преориентира към улични прояви. Първоначално в проявите на възмутените се включваха само младежи, но постепенно движението привлече хора от всички възрасти. Асоциацията "Истинска демокрация сега" - една от движещите сили на възмутените, призова за паралелни митинги в стотина градове в света и самата Испания.
Над 50 хиляди възмутени протестираха срещу безработицата и кризата и в Барселона. С лозунга "Улицата е наша, няма да плащаме за тяхната криза" протестното шествие премина през центъра на каталонската столица. Подобни протести се състояха в стотина градове на Испания - регионални столици, но и малки градове. В Париж около 450 последователи на възмутените демонстрираха с искане за истинска демокрация и изразиха солидарност с гърците и португалците. В Атина хиляди хора от всички възрасти протестираха за четвърта последователна неделя на площад "Синтагма", пред парламента в столицата. Много от демонстрантите живеят в разпънати на площада палатки и заявяват, че няма да си тръгнат, докато правителството не се откаже от мерките за големи ограничения, които Гърция трябва да въведе в замяна на 110-милиарден заем от Европейския съюз и Международния валутен фонд.
Полицията в брюкселския квартал "Искел" пък разпръсна със сълзотворен газ демонстрация на възмутените. Шествието обаче премина без инциденти.
Следващият протест на "възмутените" е насрочен през следващата седмица на площада пред сградата на Европейския съвет, където предстои заседание на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. Несъгласните с водените от европейските правителства политики ще излязат отново срещу високата безработица и провала на правителствата в борбата с корупцията и кризата.
След координираните протести на недоволните, в които се включиха и италианците, Рим се поддаде под натиска на финансовите пазари след предупреждения за дълга от "Мудис" и председателя на еврогрупата Жан-Клод Юнкер, докато италианското правителство страда от две болезнени изборни загуби. Натискът принуди правителството да ускори подготовката за план за съкращаване на бюджетните разходи с 40 млрд. евро, което да намали бюджетния дефицит до 0,2% от БВП до 2014 г. Според анализатори инвеститорите искат да видят постижими цели, поставени от министъра на икономиката Джулио Тремони, докато италианската икономика се бори за възстановяване.