29 Март 2024петък07:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Възможна ли е гръцко-турска война?

/ брой: 139

visibility 1577

Димитрис КОНСТАНТАКОПУЛОС

Решението на Анкара да превърне "Света София" в джамия редица наблюдатели разглеждат в по-широкия и променящ се стратегически контекст в Източното Средиземноморие и като доказателство за изместване на турската политика. Това решение, както и скандалният турско-либийски меморандум за разделяне на Източното Средиземно море на зони, без да се съблюдават правата на гръцките острови, разпалват ескалиращата криза между Гърция и Турция с потенциал да се превърне в гореща война. А подобна възможност е налице, ако Турция се опита да прави сондажи край бреговете на гръцките острови Кастелоризо, Родос и Крит. В такъв случай гръцкото правителство ще бъде поставено под огромен натиск да реагира военно; и ако не го направи, рискува да падне. 

Война между Гърция и Турция може би е желана от международните властови центрове по много причини, една от които е да потисне турските тенденции към самостоятелност и да подкопае властта на Ердоган, като го подложи на "свръх напрежение". Този класически метод е използван за сваляне на Саддам, Милошевич, а преди това - и на наложения от ЦРУ гръцки диктатор Йоанидес, който през 1974 г., имайки уверенията на "началниците" за обединение на Кипър с Гърция, организира държавен преврат на острова. В отговор турската армия окупира Северен Кипър. Архитектът на тази операция - и зад гръцката, и зад турската страна на уравнението, е криминалната фигура на Хенри Кисинджър, за когото се твърди, че и в наши дни има значително влияние върху Доналд Тръмп. 

Турски манипулации 

Анкара прави редица грешки по отношение на Гърция. Първо, надценява риска за своите интереси от проекта EastMed (тръбопровода Израел-Кипър-Гърция), който е малко вероятно да бъде изграден. Все още не са доказани находища, които да оправдаят огромните му разходи. Освен това, реализирането му ще трябва да разграничи морските зони, което е трудно осъществимо. Но по-важно е, че усилията на привържениците на тръбопровода изглежда са насочени не толкова към изграждането му, колкото да се предизвика криза в региона така, че да се предостави на САЩ и Израел още един инструмент за натиск върху Анкара. 

Реално, нито Гърция, нито Кипър, нито Турция могат със сила да наложат мир в Източното Средиземноморие. Освен това, Турция плаши Гърция с миграционен натиск от турския бряг на Марица, като разчита на отстъпки, за да се избегне конфликт. Но подценява обстоятелството, че именно слабостта на Гърция, а не силата й, може да тласне към конфликт управляващия й елит, който силно се нуждае от легитимност. Гърция е унизена страна, унищожена от европейските си партньори и световните финансови акули, и едва ли ще си позволи ново унижение, особено от исторически съперник. 

Евентуалният конфликт между Гърция и Турция не се планира в столиците им. Всички кризи, войни и споразумения между Гърция и Турция през миналия век са планирани отвън; гърците и турците са само изпълнители. Чужди сили определят как да тласкат страните една срещу друга, за да получат желания от тях ефект. След 1955 г. единственият начин да държат Кипър под имперски контрол и да наложат на жителите на острова отказ от правото им на суверенитет, е да поддържат гръцко-турския конфликт. Зад враждуващите страни стояха същите сили - суперсекретната мрежа Gladio на НАТО, която едновременно контролираше и насочваше и крайната гръцка десница, и определени среди в турската армия, и десните крила на гръцките и на турско-кипърските националисти в самия остров.

Подобна конфронтация няма да има победител. Но може да доведе до катастрофални резултати за двете страни и би улеснила международните сили, стремящи се към увеличаване контрола си над Гърция, Турция и Кипър. Войната е класическият прийом на капитализма за преодоляване на кризата. И единствената причина световна война да не е избухнала досега е съществуването на ядрени оръжия. Но не може да се отрече, че повече или по-малко ние живеем в условията на "световна война с ниска интензивност". 

Източното Средиземноморие, ЕС, Русия и Китай 

Евентуална гръцко-турска война, добавена към коронавирусната криза, може да създаде огромни проблеми на китайските планове, а също да изправи ЕС и по-специално Германия пред криза, за справяне с която те нямат никакви инструменти и политики. ЕС се оказа неспособен да бъде полезен на своите народи, както през кризата от 2008 г., така и срещу коронавируса. Ако и сега се окаже неспособен да предотврати военен конфликт, в който се въвличат две от страните членки (Гърция и Кипър), тогава въпросът за самото му съществуване отново излиза на дневен ред. 

Подобни сценарии са добре дошли за екстремистките неокони, които желаят разпадане на ЕС на малки, по-лесно управляеми образувания и спад на германското влияние. Не е изключено и съществуването на "дълбок проект на неоконите" за създаване на нов "Средиземноморски съюз", включващ южноевропейските и северноафриканските страни, който (поради вътрешната му липса на хомогенност) би бил идеален инструмент за имперски контрол над цялото Средиземноморие и за пресичане влиянието на Германия и Русия - вековечна мечта на Империята. 

Народите в Близкия изток до известна степен успяха да отблъснат неоконската агресия от 2003 г., но и досега не могат да създадат алтернатива за своя регион. Въпреки че се борят срещу неолибералното унищожаване на своите нации, гърци, французи и другите европейски народи бяха победени, защото нямат сериозна алтернатива на плановете на господстващите сили. И Империята ще продължава агресията си навсякъде. За да може съпротивата срещу неоконите да бъде доведена до победа, необходима е нова визия за Близкия изток, за Европа и за целия свят. 

Може само да се съжалява за степента на зависимост на Гърция и Кипър от чуждестранни сили и замразяването на отношенията между Гърция и Русия. Защото Русия е единственият фактор, който може и желае да упражнява модериращ ефект в средиземноморската зона на конфликти. 

             www.defenddemocracy.press

                (Със съкращения)

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ