Въвеждат по-строги правила за пътуване до Великобритания
/ брой: 235
Заради рекордна имиграция Великобритания затяга допълнително режима за влизане в страната и от април догодина ще изисква дори от идващите с цел туризъм в страната българи специални разрешителни, съобщава Нова телевизия.
Четири години, след като напусна ЕС и прекрати свободното движение на европейци на своя територия, Великобритания продължава да се сблъсква с рекордна имиграция. Огласени данни показаха, че населението на страната се е увеличило със 728 000 души през последната година, което се превръща в голям обществен проблем. Затова властите предприемат редица мерки като въвеждане на електронни визи и специални разрешителни за влизане дори на туристи, които в момента свободно пристигат на Острова и могат да останат до 6 месеца. Ако искате да посетите Острова след 2 април 2025 г., ще трябва да кандидатствате онлайн на сайта на британското правителство, което обещава да разглежда молбите в рамките на 72 часа.
"Разрешителното важи за две години. Така че, когато някой реши, според мен седмици по-рано да го пусне, защото каквито и срокове да казва правителството, не може да се вярва, че те ще бъдат спазени. Има голям наплив. Просто според мен не им стига персонал и това ще продължава. Затова човек знае ли, че ще пътува, по-добре да кандидатства веднага", обясни Атанас Чиков, миграционен консултант.
От кандидатите за разрешително ще се изисква да имат валиден биометричен паспорт, имейл адрес и кредитна или дебитна карта, с която да заплатят такса от 10 паунда.
Визите за влизане във Великобритания с цел работа, обучение или присъединяване към семейство също стават само електронни от януари догодина, но властите обещават да има 3-месечен гратисен период, тъй като се оказа, че хиляди хора притежават само виза в хартиения си паспорт.
Европейският съюз също се готви да въведе електронни разрешителни за английските туристи. Даже смяташе да го направи през ноември, но се отказа заради опасения, че може да създаде трудности по време на зимните ваканции и да доведе до отлив на англичани в ски курортите на европейските държави.