14 Юли 2026вторник07:05 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Васка Монева подреди 22 нови платна в Бургас

/ брой: 159

автор:Огнян Стамболиев

visibility 3577

В бургаската галерия "Пролет" Васка Монева  (р. 1945 г.) представя 22 свои нови платна, предимно в среден формат. И този път известната русенска художничка е останала вярна на своите любими жанрове - натюрморта и интериора. Както сподели пред мен, свикнала е да изобразява всичко онова, което е около нея и близо до нея. Понякога дори сяда и "съчинява". Но обича и пейзажа. Тя не разчита, както се казва, на вдъхновението, а е работохоличка и рисува всеки божи ден. При нея, както личи и от тази изискана и стилно подбрана експозиция, една картина нерядко води към друга. Но обича и да пътува и често участва в пленери у нас и в чужбина.
"От уроците на кубизма, както много точно писа за нея критичката Елена Попова, Васка Монева взема строгата, стегната организация на големия брой плътни, двуизмерни форми, отграничени една от друга посредством остъргания контур, през който просветва белотата на грунда. В тях формите изграждат своя автономен свят, абсолютно завършен и концентриран в себе си".
Решени лаконично, с подчертана склонност към изчистване и окрупняване на формата и с определено метафизично звучене (в натюрмортите и интериорите откриваме отгласи от Сезан, Де Кирико и Моранди), с един добре премислен и пестелив колорит, тези оригинални и артистични работи остават задълго в паметта ни и след напускането на изложбената зала.


"Русенски покриви"


"Натюрморт в синьо"

Газ от "Шел" се нагнетява в "Чирен"

автор:Дума

visibility 1117

БЕХ подмени ръководството на ТЕЦ "Марица изток" 2

автор:Дума

visibility 1596

Търговският регистър се задръсти

автор:Дума

visibility 1413

С евроармия срещу Европа

автор:Юри Михалков

visibility 950

Обществата не се разпадат изведнъж. Първо свикват

visibility 1188

Роботи вместо имигранти

visibility 1244

Двойният стандарт на новите комсомолци

visibility 1469

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ