17 Юли 2025четвъртък21:03 ч.

Въпроси за яснотата

/ брой: 290

автор:Юрий Борисов

visibility 2115

Реакцията на парламентарната група на Коалиция за България срещу изявленията на министър-председателя и министъра на външните работи, че "трябва да се разделят" с дипломатите, служители на бившата Държавна сигурност, беше бърза, адекватна и политически задължителна. Няма член на БСП, който да поставя в един кюп политическите доносници, разработвали, притискали и шантажирали българската интелигенция, от една страна, и хората, работили за българското разузнаване и контраразузнаване, от друга. Няма член на БСП, който да не смята за нормално един български дипломат да събира и предоставя информация в полза на своята държава.
В същото време в позицията има текстове, които не могат да бъдат възприети еднозначно. Какво означава например, че "БСП подчертава, че зад огласените имена... стоят професионалисти... допринесли... за присъединяването на България към НАТО и Европейския съюз?" Това индулгенция ли е? Това разделяне на дипломатите, служили на ДС, на две групи ли е - на тези, които са работили за присъединяването към НАТО и всички останали?
Всеки дипломат е длъжен да работи за реализацията на политиката на своята страна. За реализация на идеите на своето правителство, независимо от коя партия произхожда. Ако българската държава в съответния период се стреми към НАТО, дипломатът също трябва да служи на тази кауза. Ако има други цели, дипломатът трябва да работи за тяхната реализация. За качеството на дипломата трябва да се съди по това, доколко енергично и професионално е изпълнявал стоящите пред него задачи, а не на какви цели е служил, взети откъснато и независимо от времето им. От тази гледна точка БСП трябва да застане зад всички дипломати, към които не е имало или няма професионални упреци, а не просто зад тези, които "са работили за присъединяването към НАТО и ЕС".
Второ, какво означава, че "разкритата от комисията информация е с давност повече от 20 години и нейната стойност има единствено и само морални измерения"? Тук явно се подчертава, че съответният дипломат трябва и може да носи само "морална отговорност", но не трябва да бъде подлаган на лустрация. За какви морални измерения става дума? Може би дипломатът трябва да се чувства морално отговорен, че е работил за своята държава, защото е била "комунистическа, тоталитарна" и каквито се сетите там епитети, слагани на предишния режим? Укоримо ли е било това негово служене? Ако то е било укоримо, тогава да продължим по аналогия - да изправим пред морален съд всички, които са работили срещу тероризма, просто защото държавата, на която са служили, е била еди каква си?
БСП трябва да е много внимателна с формулировките, защото и без социологически проучвания твърдя, че нейното не съвсем ясно отношение към недалечното минало има съществено значение за намаляване на обществената подкрепа, която получава.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ