20 Февруари 2026петък04:01 ч.

Въпреки протестите, ГЕРБ закриват Трето основно в Габрово

автор:Дума

visibility 451

С гласовете на 21 общински съветници от ПП ГЕРБ бе взето решение Основно училище „Цанко Дюстабанов“ в Габрово да бъде закрито. Това стана ясно на вчерашното редовно заседание на Общински съвет – Габрово, по време на което бе разгледано предложението на кмета Таня Христова, пише сайтът "Габрово нюз".

Снимка "Габрово нюз"
Против затварянето на образователната институция гласуваха представителите на БСП, „Будно Габрово“ и „Атака“. В залата на местния парламент кметът Таня Христова заяви, че в училището се допуска образователна сегрегация, нещо което забранено от закона, което дава допълнително основание да се предприемат действията по затварянето.
Христова представи данни за резултатите на учениците от ОУ „Цанко Дюстабанов“ от националното външно оценяване, според които нивото на образование там е много ниско. Кметът каза, че в Габрово няма основание да има такъв модел на образование.
В дебатите по темата опозицията в Общинския съвет попита каква ще бъде съдбата на ремонтираната в момента сграда на училище и дали проектът по обновяването й ще продължи да се изпълнява. Таня Христова отговори, че ремонтът ще бъде завършен и веднага след приключването му ще даде информация за бъдещето на сградата.
Кметът не пожела да разкрие каква точно ще бъде бъдещата образователна институция, помещаваща се в сградата на ОУ „Цанко Дюстабанов“, тъй като по думите й „инициативата е била опорочена“.
Пред общинските съветници се изказаха двама родители на деца, които сега учат в училището. Те се обявиха против идеята за закриването.
„Затварянето на едно училище не трябва да бъде правено с лека ръка. Вечното отричане, събаряне и унищожаване не решава въпросите. Днес затваряте едно училище, обявявайки, че е сегрегирано. Утре тази съдба ще последва друго училище. И накрая правителството реши, че държавата е сегрегирана и ще я затвори“, заяви една от майките на шестокласник от училището.
Припомняме, че общинските съветници от БСП излязоха по-рано с конкретни предложения Трето основно да продължи да съществува и да не бъде закривано.
Социалистите поставиха няколко тревожни въпроса и по време на заседанието на Общинския съвет: „Къде отиват да учат учениците от ОУ „Цанко Дюстабанов“? Какво ще се случи със сградата, която в момента се ремонтира по европейски проект, при положение, че има условие за устойчивост?“, запита Николай Григоров, който съобщи, че кметът на Габрово Таня Христова категорично отказва да предостави информация относно тези неясноти.
Според областния председател на БСП – Габрово отговор на въпроса, дали са изчерпани всички варианти за съхраняване на училището, също няма. „Районът на училището няма да се превърне в гето, защото в последните години в квартала се инвестираха много средства за обновяването му. Кварталът се превръща в един от най-привлекателните за живеене“, заяви Николай Григоров.
 

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ