Вълчев и Кунчев събраха директорите на училища на обучение преди 15 септември
Столичните директори на училища бяха обучавани днес как да се справят с COVID-19, когато започне новата учебна година. Главният здравен инспектор им обясни, че първите случаи се очакват в края на септември, разказва в репортаж БНТ.
Просветният министър пък каза, че в някои училища подготовката ще продължи и след началото на новата учебна година - например в 240 все още няма топла вода.
Директорите от своя страна поставиха проблема, че твърде много родители искат децата им да учат от вкъщи.
Трудна учебна година очаква ученици, учители и родители, в това никой не се съмнява. В последните дни всички училища трескаво изработват своите мерки за сигурност. Най-важното правило ще бъде класовете да не взаимодействат помежду си. Препоръките от здравните власти пък са да се проветрява и да се носят маски в общите помещения.
Всички мерки са подчинени на това, децата от различните класове да взаимодействат колкото се може по-малко помежду си, каза министърът на директорите.
Главният здравен инспектор Ангел Кунчев посъветва директорите да забравят илюзиите, че училището ще е напълно безопасно място. И даде примери за субективните грешки в детски лагери в страната: „Готвачката четири дни ходи с пълната картина на ковид, с кашлица, температура, то се вижда от три метра разстояние, че е болна. И тя ходи, контактува със всички, готви, раздава храна. Е, каквито и планове да направите, като имате такова нещо, сте безсилни“. Имайте предвид, че положителни случаи ще капят още от края на септември, според мен ще излязат първите, обърна се доц. Кунчев към директорите.
Кунчев даде препоръки да се проветрява, да се ползват бактерицидни лампи и маски и подкрепи министъра, че е най-важно да няма контакти между отделните класове.
Но ако ние спазваме тоя пашкул по време на нормалните занятия и после съберем децата от всички класове в занималнята, всичко отива на кино, категоричен бе главният здравен инспектор.
Много от въпросите на директорите пък бяха свързани с промените в Закона за училищното образование, според които болни деца или такива в контакт с болни роднини могат да учат от вкъщи дистанционно.Това важи и за здрави деца, по желание на родителите и с разрешение на Регионалното управление по образованието.
В момента се подготвят подзаконовите актове, каза министърът, а днес е изпратено писмо до училищата да приемат такива заявления. Основен критерий ще бъде мнение на директора на базата на информация от учителите дали този ученик е бил ангажиран с образователния процес, респективно неговите родители, през предходната година. Ние не искаме тази възможност да се превръща в широко отворена врата за злоупотреби, обясни просветният министър.
Директорите казаха обаче, че обучението на тези деца няма да е достатъчно качествено и е трудно за организиране.
Затова ще се открият 15 дистанционни центъра, които ще обхващат учениците от цялата страна, каза министър Вълчев.