20 Февруари 2026петък12:11 ч.

В София увеличават леглата за ковид пациенти

автор:Дума

visibility 719

Налага се преструктуриране на леглата за ковид пациенти в столичните болници. Ще се разкрият още места и в интензивни отделения. Планира се да има легла за ковид пациенти в АГ болници, в педиатрии, ортопедии, онкологии.
Това обяви директорът на столичното РЗИ д-р Данчо Пенчев след като днес имаше среща с директорите на болниците в София.
Най-големият натиск в момента е към "Пирогов", ВМА, "Света Анна", където почти 100% от ковид местата са заети.
Увеличение на леглата в болниците ще има - за леки и интензивни случаи. Ковид леглата, отделени за пациенти, са около 30% от общия брой легла в болниците, затова предстои преструктуриране на клиники и пренасочване на персонал, обясни Пенчев.
Той бе категоричен, че няма да има спиране на плановия прием.
Три конкретни предложения ще направи РЗИ-София към здравното министерство. Първо - педиатрии, ортопедии, онкология, психиатрични, АГ-болници да имат ковид отделения. Затова ще има заповед на СРЗИ най-късно утре.
Второ - е-платформата, която се обновява на всеки три часа за свободните легла в болниците, ще се обновява вече при всеки прием на пациент, независимо дали този пациент е в лека форма или на интензивно лечение. Автоматично неговият прием ще се нанася в системата, така че да не се натоварва системата и да е ясно къде има места и къде няма. Трето - лекари от малките болници, където няма натиск, ще бъдат пренасочени към големите болници, където има недостиг на персонал, обясни Пенчев.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ