17 Юли 2024сряда13:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Русия вече живеят по-дълго

/ брой: 46

visibility 47

Марина Грицюк

Продължителността на живота в Русия за 5 г. нарасна с 3,7 години. Мъжете започнаха да живеят 64,3 години, а жените - 76,1 години. Това каза министърът на здравеопазването и социалното развитие Татяна Голикова на заседание на работна група на АПЕК (Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество) по развитието на човешките ресурси.
Нейният заместник Максим Топилин добави, че към 2025 година се планира продължителността на живота да се вдигне до европейското ниво - 75-80 години, и да се създадат условия във всяко семейство да има не по-малко от две деца. Числеността на населението към това време ще се увеличи до 145 милиона души. А една от основните задачи на демографската политика на Русия към 2016 година е да се стабилизира числеността на населението на ниво 143 милиона души.
Топилин припомни, че в Русия се предприемат сериозни мерки за намаляване на смъртността от сърдечно-съдови заболявания, пътно-транспортни произшествия, детската смъртност. Вече започна модернизация на здравеопазването и подобряване на условията на труд. Води се борба и с бедността.
Както отбеляза Татяна Голикова, за времето от влизането на Русия в АПЕК (от 1998 година) делът на населението с доходи под чертата на абсолютна бедност е намалял почти 2,3 пъти - от 29 процента до 12,6 на сто (от 41,6 млн. души до 17,9 милиона). Относителният брой на домакинствата, разполагащи с ресурси под екстремната черта на бедността (2,15 американски долара на ден или близо 2000 рубли месечно), е намалял през тези години 10 пъти.
Нивото на заетостта на населението за същия период се е увеличило от 53 процента до 63 на сто. Съдейки по изказванията на представителите на Министерството на здравеопазването и социалното развитие, положението със заетостта за тях е повод за гордост. Сега нивото на безработицата е 6,3% от икономически активното население, или 4,7 милиона души - това е предкризисното равнище. В най-острата фаза на кризата (януари-февруари 2009-а) безработицата е достигала 9,5% - 7,1 милиона души. Броят на хората, работещи на непълен работен ден по инициатива на работодателя, е намалял от 800 хиляди в началото на 2009 година до 48 хиляди души (това е 17 пъти по-малко), отбеляза Татяна Голикова. Тя уточни, че са успели да намалят напрежението на трудовия пазар благодарение на ръста на икономиката. По думите й, миналата година Русия е заела третото място сред водещите икономики в света по ръст на БВП и четвърто по ръст на промишленото производство. Беше осигурено реално увеличаване на заплатите (с 3,5 на сто), на пенсиите и социалните помощи.
"Днес световната общност се опитва да излезе от финансово-икономическата криза. Започва съживяване на икономиките, повишава се активността на пазара на труда", каза министърът. Проблемът за определянето на максималните пропорции между обемите на инвестициите в развитието на икономиките и в развитието на човешките ресурси обаче остава. И за решаването му трябва да поработят учените и икономистите.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ