01 Ноември 2024петък03:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Оръжие

В Русия разработват авиационна свръхдалечна ракета

Така ще бъде наложена концепцията „да не се въвежда самолетът от далечната авиация в зоната на ПВО на противника”

/ брой: 43

автор:Желязко Тенчев

visibility 2096

Крилата ракета с голяма далечина се разработва за модернизирания стратегически Ту-160М2 е съобщил в интервю за информационна агенция RNS академикът от Руската академия на науките Евгений Федосов.
„Сега се залага в проекта за модернизирания на Ту-160М така наречената ракета Х-БД (большой дальности). Далечината й е засекретена. Известно е, че нейната предшественица ракетата Х-101 с обикновен заряд има далечина 3000 км. При новата ракета далечината ще бъде значително по-голяма” – казал Федосов (според други източници не по-малко от 5000 км).
Според него „сега се откроява концепцията „да не се въвежда самолетът от далечната авиация в зоната на ПВО на противника”.
„Той трябва да работи извън тази зона, а само оръжието да влиза в зоната. Ако такъв самолет носи много оръжие, то пак ще започне да работи принципът за информационна деградация на противника. Невлизайки в зоната за ПВО на противника, а пускайки там ракета, ние диктуваме направлението на удара, момента и плътността. И ако ние добре разузнаем ПВО на противника, то ние винаги ще намерим „тясното” място и ще хвърлим в това гърло групировката. Ако става дума за стратегически ядрен удар, то винаги ще мине поне една ракета. И това ще е достатъчно”, е казал Федосов.

Модернизираният Ту-160М
Снимка politforums.net


САЩ са закупили от Израел оръжие
за борба с БПЛА на терористите


ВВС на САЩ са подписали с компанията ELTA North ELTA North (американския филиал на Israeli Aerospace Industries, IAI) договор за доставка на оборудване за борба с неголеми дронове, каквито използва „Ислямска държава” в Ирак и Сирия, съобщава Defence.ru, като цитира сайта на Пентагона. Какво представлява закупуваната система не се уточнява. В съобщението само се посочва, че «21 единици преносими комплекти за ПВО» трябва да бъдат доставени до 28 юли т.г. «Оборудването ще придобие Центърът за управление на жизнения цикъл на базата на ВВС на САЩ Хенском, щата Масачузетс. Това подразделение се занимава с електронни и комуникационни системи. Тоест става дума по-скоро за някаква система за радиоелектронно подавяне на системите за управление, а не за стрелба с ракети, се говори в материала. Не така отдавна, IAI рекламира на няколко големи изложения системата Drone Guard, способна да открива, проследява и заглушава неголеми дронове. През 2016 г. компанията обяви за продажба партида Drone Guard на «няколко клиенти за защита на личния състав», но данни за купувачите не бяха разкрити. Възможно е един от клиентите да са ВВС на САЩ. Известно е също, че Пентагонът смята покупката от ELTA за особено важна – договорът е бил сключен на неконкурентна основа. Американското командване нарича сделката «срочна оперативна потребност». По-рано представител на коалиционните сили в Ирак съобщи, че терористите в Мосул използват «потребителски дронове за разузнаване и хвърляне на взривни устройства над иракските военни и мирни жители».

Свален БПЛА на терористите в Ирак
Снимка TOPWAR.RU


Турция показа най-новия
тактически ракетен комплекс KHAN


По време на  оръжейното изложение IDEX-2017 в Абу Даби турската държавна компания Ro-ketsan за първи път е дала сведения за разработвания от нея ракетен комплекс (РК) KHAN. Максималната далечина на стрелбата официално не е посочена, но според експерти тя е 280-300 км. Според редица турски източници KHAN е експортният вариант на РК Bora, но има информация, че други Bora представляват друг РК с далечина на стрелбата до 1000 км. По-вероятно е KHAN да е експортната версия на Yildirim II, за който компанията Roketsan бе съобщила, че е с далекобойност до 300 км.
Според представените от Roketsan на IDEX-2017 материали,  РК KHAN използва твърдогоривни ракети с калибър 610 мм и стартова маса 2500 кг. Бойната глава е с маса 470 кг. Системата за насочване е в два варианта – инерциална или комбинация на инерциална със спътникова корекция. При втория вариант отклонението от зададената цел е „по-малко от 50 м” при максимална далечина на стрелбата.

Турският ракетен комплекс Roketsan KHAN
Снимка bmpd.com


Paramount Group пуска сериен Mwari

Южноафриканската компания Paramount Group обяви, че през април ще започне серийното производство на своя лек разузнавателно-боен самолет Mwari. Първият образец трябва да е готов през юни или юли, съобщава IHS Jane’s.
Първата серийна машина ще е преоборудвана от един от прототипите, след което ще се създаде и изцяло новопроизведен сериен Mwari. Производството ще върви в специално построено хале на летището в Уондърбум, Южна Африка. Компанията има поръчка за самолета, но отказва да назове клиента, както и заявените количества.
В халето в Уондърбум могат да се сглобяват до 24 самолета годишно, но има възможност и за подобряване на производствения капацитет.
До момента са изпълнени над 250 изпитателни полета, повечето от които в Южна Африка, но са летяли и над други африкански страни. Машината е била изпитвана и при операции за слабоподготвени площадки, където се е летяло с минимална поддръжка. Първият прототип полита през юли 2014 г. Paramount Group промотира лекия разузнавателно-ударен самолет на широк кръг клиенти – от страни от НАТО до африкански държави с ограничени бюджети. От компанията искат да предоставят бойни възможности, еквивалентни на съвременните щурмови вертолети и разузнавателни способности на БЛА от висок клас, но на по-ниска цена и по-високи летателни характеристики. Mwari (първоначално проектът бе известен, като AHRLAC - Advanced High Performance Reconnaissance Light Air-craft) се задвижва от един турбовитлов двигател PT-6A-66 (710 kW), има двучленен екипаж и шест точки за окачване на боен товар под крилото.
Машината е тествана с различни управляеми и неуправляеми боеприпаси. Във фюзелажа има голяма ниша, в която може да се поставя различно оборудване за наблюдаване, разузнаване или РЕБ. Максималната крайсерска скорост достига 505 km/h, a продължителността на полета е седем часа. Максималната излетна маса достига 3800 kg.
Според компанията производител единичната цена на Mwari трябва да е под 10 милиона долара.

Лекият разузнавателно-боен самолет Mwari
Снимка aviation-news


„Иля Муромец“ влиза в състава
на ВМФ на Русия през есента


Първият военен дизелово-електрически ледоразбивач „Иля Муромец“ ще бъде предаден на Военно-морския флот на Русия през есента на 2017 г. Това съобщиха от министерството на отбраната на Русия. „Планира се ледоразбивачът „Иля Муромец“ от проекта 21180, построен от Адмиралтейската корабостроителница, да бъде предаден на ВМФ на Русия през есента на 2017 г. след завършване на всички етапи от изпитанията“ - съобщи ТАСС. Отбелязва се, че понастоящем ледоразбивачът се намира на етап довършителни работи, които се извършват в съответствие с графика. „Иля Муромец“ е първият за 45 години ледоразбивач, който се създава за ВМФ. Изграждането му започва на 23 април 2015 г., на вода е от лятото на 2016 г. През есента на тази година той ще бъде насочен към Северния флот, където ще обезпечава действията на Арктическата групировка на ВМФ на Русия.

Първият военен дизелово-електрически
ледоразбивач „Иля Муромец“
Снимка NEws-front.info


Молдова е получила от Пентагона
нова партида тактически автомобили HMMWV


Пресслужбата на военното ведомство на Молдова е заявила, че Националната армия на страната е получила от правителството на САЩ нова партида от 41 автомобила в различни изпълнения. Засега в Молдова са пристигнали 34 единици (HMMWV и товарни автомобили от наличните в американските СВ), като останалата техника трябва да пристигне в края на месец март. Военната техника се предоставя на Молдова под формата на помощ на основата на сключено през 1994 г. съглашение за сътрудничество със САЩ. През 2014 г. американците вече подариха на на Молдова 39 машини тип HMMWV и десет прицепа.

 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ