17 Май 2024петък10:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Румен Йончев:

В момента се прави едно разкрачено правителство

Българинът даде ясен сигнал, че иска реформите да са консенсусни, твърди депутатът от Български демократичен център

/ брой: 257

автор:Милена Николова

visibility 108

- Как ще коментирате това, че управленските приоритети вече се разпространяват през интернет, макар че не е ясно дали това е всичко, което е уточнено?
- Ненормално е народното представителство да се информира през медиите и през интернет за управленските приоритети на едно правителство, което предстои да бъде гласувано в пленарна зала.
- А иначе видяхте ли ги в общи линии?
- Не, не съм ги видял съзнателно, защото очаквам за това да бъдем информирани по съответния ред. Ако някой иска нашата подкрепа, той трябва да я обоснове и защити.
- Смятате ли, че ще се получи т.нар. дясноцентристко правителство и има ли бъдеще то?
- Това, което се опитва в момента да се ситуира, е едно разкрачено правителство, стъпило и вляво и вдясно, т.е. правителство, което по никакъв начин не може да извършва реформи. Няма начин реформата да е хем лява, хем дясна, т.е. това няма да бъде реформаторско правителство, а ще бъде реформаторско само защото вътре има реформатори, не защото ще прави реформи.
- Как си обяснявате това протакане и неяснотата, която се създава около неговото ситуиране? Защото то винаги е на ръба.
- То е постоянно на ръба и най-вероятно ще се роди на ръба. В смисъл единственият начин, който виждам поне засега, е то да бъде гласувано в отсъствието на някои народни представители, т.е. с игра с кворума. Това вече сме го гледали и не навява много на добри намерения.
- Добре, по-добрият вариант предсрочни избори ли е ? Тъй като в момента се получи един широкоспектърен парламент, който не е в състояние да излъчи стабилно мнозинство?
- Ние от първия ден говорим, че добрият вариант е правителство, базирано на широка основа, с подкрепата на няколко парламентарни групи и ясно мнозинство, за да може то да извърши необходимите реформи. А кога ще бъдат изборите зависи само от това колко то ще работи добре. Това, че утре или вдругиден ще се гласува някакво случайно правителство, не означава, че то ще трае много дълго.
- Как смятате ще успее ли всъщност този кабинет, вариант на второто правителство на ГЕРБ, което вече познаваме от второто правителство на ГЕРБ, и реформаторите ще успее ли всъщност да се справи с проблемите на държавата ни? Защото държавата ни определено се намира и показателите на комисията също сочат, че България се намира в криза, икономическа.
- Пак казвам - много ще бъде трудно едно правителство, базирано на лява и дясна патерица, така да се каже, да върши реформи, да прави реформи.
- Тогава какво го очаква избирателят или българинът, по-общо казано?
- Българинът даде ясен сигнал на политиците, изпращайки 8 партии, 8 групи, в парламента, че реформите трябва да бъдат консенсусни, а не правени напук на всички останали. Правителство с подкрепа под 121 депутати не може да бъде източник на реформи. Няма такова мнозинство в парламента очевидно. И ангажиментът на мандатоносителя ГЕРБ беше да създаде такова мнозинство. Това очаквахме да видим и това продължаваме да очакваме да видим, защото нормалното е при едно първо гласуване на един кабинет той да бъде създаден с мнозинство, а не с малцинство.
- Как ви се струват междинните варианти с имена, които се тестват за министри?
- Някои от тях откровено приличат на трик.
 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 984

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 834

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 1007

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 999

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1059

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 937

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ