01 Септември 2024неделя11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Лондон обмислиха края на Кадафи

Водещи политици и дипломати на десетки страни, участващи в операцията в Либия или допринасящи за нея, обсъдиха бъдещето на африканската страна

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 701

Представители на над 35 страни взеха участие в срещата за Либия в Лондон, на която настояха за незабавно прекратяване на огъня в Джамахирията. Още в самото начало бе посочено, че на срещата ще бъде отделено внимание още на координирането на хуманитарните помощи за северноафриканската страна.В конференцията участваха генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, американският държавен секретар Хилари Клинтън, генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън, външни министри на страни от НАТО и ЕС, Близкия изток и Северна Африка, генералният секретар на Организацията на ислямската конференция Екмеледдин Ихсаоглу. Русия и Африканският съюз нямаха представители. Арабската лига бе представена от посланика си в Лондон Хешам Юсеф. Освен Катар, от мюсюлманските страни присъстваха и представители на Обединените арабски емирства, Турция и Йордания. Кувейт, Ливан, Мароко и Тунис изпратиха посланиците си на форума.При откриването на форума Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви, че световните сили подготвят мащабна помощ за оформянето на политическото бъдеще на Либия без Муамар Кадафи начело на страната. Британският премиер Дейвид Камерън заяви в обръщението си, че Кадафи продължава да нарушава резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, а силите, верни на неговия режим, продължават смъртоносните атаки срещу жителите на град Мисрата, където все още се водят сражения.Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън отбеляза, че въздушните удари в Либия са предотвратили "истинско клане". Клинтън добави, че въздушните удари ще продължат, докато Кадафи не започне да спазва резолюцията на ООН.Италианският външен министър Франко Фратини заяви, че няколко страни подкрепят предложение за бърз край на кризата в Либия, за установяване на план за прекратяване на огъня, за изгнание на Муамар Кадафи и за установяване на рамка за разговори за бъдещето на страната между либийските племенни лидери и опозиционните фигури.В подобен дух бе и изказаната позиция на катарския премиер шейх Хамад бен Джасем Ал Тани. Той заяви, че със своите действия международната коалиция защитава мирните жители в Либия от насилието от страна на режима на Кадафи. "В така създалата се обстановка Катар бе принуден да признае Преходния национален съвет, тъй като той е единственият законен представител на либийския народ, който има необходимите ресурси, за да предотврати насилието", отбеляза Ал Тани. Той изрази надежда, че Кадафи ще се вслуша в мнението на международната общност, ще прекрати нападенията и ще се оттегли.Преди срещата Великобритания и САЩ дадоха индикации, че биха могли да приемат план, при който Кадафи бързо да напусне Либия и в замяна на това да избегне дело за извършени от него военни престъпления. Преди това двете страни настояваха, че Кадафи трябва да бъде изправен пред Международния наказателен съд.
В изказването си българският външен министър Николай Младенов обяви, че международната общност е обединена в защита на цивилното либийско население "срещу един брутален режим". Според него сред основните задачи е да се спре насилието срещу цивилните и да се установи трайно прекратяване на огъня в цялата страна. Младенов заяви, че нашата страна възнамерява да разшири присъствието си в Либия чрез възстановяване на консулството в Бенгази. Междувременно стана ясно, че НАТО отлага поемането на командването на всички военни операции в Либия с 24 часа до четвъртък в 9.00 часа, заяви дипломат от Алианса, пожелал анонимност.

 

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ